Abdul Latif Jameel Poverty Action Lab |
604 |
Kalila Jackson-Spieker, Mayank Bhushan, María José González Fuentes, Teresa Lezcano Cadwallader, Alexandre Stathopoulos, Abdou Eloufir, Dishari Dasgupta, Apoorva Baheti, Tejal Johri, Nada Rostom, Siri Lijfering, Saut Togu Victory Pandiangan, Parsa Mahmud, Haris Zamaludin, Hanny Achmad, Francesca Freeman, Sachin Dubey, Brindha Gopal, Kevin Wentworth, Arihant Jain, Andrea Cristina Ruiz, Abdoulaye N., Shubhangi Gokhroo, Bijit Das, Audrey Cabral, Putul Gupta, Gabrielle Hauray, Gabriel Cruz, Sarah Smith, Sagar Bhavsar, Carla Marie Peñafiel Messmer, Ritu M., Arja Dayal, Anna Piccarda Lazzarin, Hana Lakhdar Ghazal, Nadia Karina, Christopher Jaffe, Kacem El Guernaoui, Sarah DiCioccio, Kodjo Aflagah, Hannah Reuter, Tomás Alburquerque Farías, Alexia V., Nadeen ElAshmawy, Sofia Valdivia Cox, Lobna Kassim, Claire Walsh, Lauren Roode, Prajwal S, Nupur Ghuliani, Nitika Jain, Aimee Barnes, Simon Cooper, Emily Romano, Diana Warira, Sabhya Gupta, César Antunes, Rupasree Srikumar, Pragnya Mohanty, Prachi Shukla, AbdelRahman Nagy, Swarupjit Palit, Siddharth P., Priyal Patil, Prakriti Singh, Shubnit Mehra, John Cavanagh, Anshuman Shukla, Anne Healy, Nisarg Joshi, Alavuddiin J, Michelle Cherian, Sanaya Chandar, Saleena Son, Krithika Rajagopalan, José Domingo Navarro Calderón, Anupama Dathan, Gulshan Banas, Nidhi Parekh, Alessia Mortara, Alejandra Barraza, Mary Pietrusko, Shreya Chaturvedi, Laura Andrea Torres Cierpe, Carlos Guzman, Adrienne Lucas, Shreyansh Patel, Prashansa Srivastava, Simranjeet Dhir, Shantal Aragón, Krishna Parmar, Andrew Avitabile, Srinish Muthukrishnan, Sanchita Ohri, Samantha Lam, Isabela Salgado, Anna Rego, Nitin Shankar Kanakaraj, Jessica Troe, Yijin Yang, Wen Wen Teh, Niharika Betkerur, Farah Amalia, Adam Farah, Sikander Azim, Margaret Andersen, Sarah Baum, Sanjana Prabala Gorti, Jesse Gubb, Yiping Li, Aprille Knox, Sandhya Seetharaman, Cillian Nolan, Prerna Kundu, Arielle Rawlings, Vincent Quan, Ola ElToukhi, Vasu Chaudhary, Vaishvii Goel, Anahita Karandikar, Farida El-Gueretly, Mariella Louisa Hansen, Mahesh Shete, Madison Cann, Cristina Mac Gregor, Saloni Taneja, S Shajahan, Rohini Iyer, Tanya Kak, Sharvari Ravishankar, Sandeep Langyan, Jessica Sashihara, Archana Prabhakar, Dwithiya Raghavan, Daniela Melisa Gómez Treviño, Caroline Garau, Katrina Pereira, John Ranjith, Ankit Agarwal, Daniela Aizencang, Bhavya Sinha, Mrignaina Tikku, Aimee Hare, Srijana Chandrashekhar, Elghafiky Bimardhika, Priyanka Varma, Ashleigh Morrell, Vidita Priyadarshini, Amanda Lee, Akshara Gopalan, Moulshri Mohan, Stephane Vidart, Siena Harlin, Sai Siddharth Janapareddy, Sai Pitre, Christopher Palmer, Jonathan Rowe, Emily Sylvia, Sarah Gault, Soumya Das, Emilie Drezet, Manvi Govil, Niharika Ohri, Sono Sahu, Lipika Kapoor, Rashi Maheshwari, Ignacio Torres Ulloa, Gaëlle Féneloux, Nadia Setiabudi, Elizabeth Cao, Mariel Bedoya, Ritu Bhagat, Rinkesh P Patel, Gurjot Singh, Gunjita Gupta, Mikaela Rabb, Adrien Pawlik, Sonu Sahu, Mariele Ventrice, David Alzate Proaño, Manish Pandey, Sam Friedlander, Caroline Tangoren, Radhika Bhula, Aqila Putri, Paula Pedro, Parul Khandelwal, Toby Chaiken, Ambika Chopra, Gargi Pal, Alison Fahey, Erin Graeber, Dipika Gawande, Sarah Kopper, Bhavani Kumara Masillamani, Jay Bhagat, Isha Sharma, Michael Gibson, Maya Duru, Eduardo Vargas Sánchez, Samuel Ayers, Bhakti Bhowmik, Rachita Vig, Abhishek Deshwal, Shaitan Singh Gurjar, Gufran Ahamad, Spencer Crawford, Abhijeet Kashyap, Rakesh Pandey, Suresh Bharda, Sathia Chakrapani, Ana Tabacaru, Sunita Kanwar, Suddhasatwa Bhattacharya, Subhashini Ravi, Louise Geraghty, Noreen Giga, Aditya Madhusudan, Eliza Keller, Laura Feeney, Gargee Goswami, Krishan Kumar, Urvashi Wattal, Gaurav Saraf, Linda Ngcobo, Poonam Panda, George Richards, Simon Briole, Shobitha Cherian, Lucia Diaz-Martin, Lolita Moorena, Anna Schrimpf, Akash Patel, Mary Ann Miller Bates, Mary Ann Bates, Selene Cueva Madrid, Buhat Siswi Yulianto, Avadhanula Karthik, Baban Chandra Nath, Aysha Bano, Amit Mishra, Amanda Kohn Girard, Mustufa Patel, Samim Khan, Bijoyetri Samaddar, Nalanda J, Flavy Sen Sharma, Kyle Murphy, Noha Fadl, Divya Manoj Goel, Bharat Atariya, Bakul Chugh, Colley Buwana, Bala Subramanian, Putu Poppy Aimy Widyasari, Wim Louw, Sarah Wahby, Lisa Corsetto, Adam Sacarny, Isabel Mejia Fontanot, Frances Lu, Vinita Kathuria, Neelima Mishra, Megha Pradhan, Heidi Betsaida Taveras Valenzuela, Beenu Rawat, Tithee Mukhopadhyay, Srinivasa Rao M, Lina Marliani, Saisudha A, Sohini Mookherjee, Maria Grazia Pastorello, Goodwill Mpofu, Shagun Sabarwal, John Floretta, Jenna Juwono, Rashmi Bhat, Olivia Bordeu Gazmuri, Shashikant Tiwari, Ben Jaques, Arun Chaubey, Anaëlle Solnon, Movin Ansari, Sarah Nation, Bijender Singh, Mohamed Omar, Aditya Rayala, Quentin Daviot, Koushik Kumar, Vivek Vaidhya, Vijendra Singh, Adam Osman, Silky Dalal, Mano P., Raul Ranjan, Anas Khan, Sunder Singh, Saroj Karan, R Ramakrishna, Rohit Naimpally, Gautam Patel, Mohamed Murthala, Rashi Sabherwal, Arjun Singh, Saurabh Bhajibhakare, Yogesh Shukla, Iqbal Dhaliwal, Claudia Macias, Laura Poswell, Keesler Welch, Chaerudin Kodir, Rashmi Pandey, Kalidas Kalidas, Nick Hagerty, Diva Dhar, Atonu Rabbani, Pallavi Pandey, Ruben Menon, María Ignacia Contreras, Santosh Kumar Sahoo, Prathap Kasina, Deepanshu Sharma, Bastien Michel, Raghabendra Chattopadhyay, Arvind Pande, Jakob Svensson, Isabelle Tranchant, William Pariente, Philippe Zamora, Imran Rasul, Oriana Bandiera, Orazio Attanasio, Greg Fischer, Michael Rosholm, Eric Maurin, Megan Blair, Martina Björkman Nyqvist, Elise Huillery, Sharon Barnhardt, Eduardo Gutierrez, Shailesh Rai, Sendhil Mullainathan, Seema Jayachandran, Marc Gurgand, Luc Behaghel, Costas Meghir, Lori Beaman, Letitia Sullivan, Ryan Cooper, Roland Rathelot, Robin Burgess, Bruno Crépon, Rebecca Metz, Karen Macours, Heather McCurdy, Raimundo Undurraga, José Ignacio Cuesta, B. Kelsey Jack, Axelle Charpentier, Jesika Clergé, Asha Stenquist, Jeffery McManus, Jayash Paudel, Patrick McNeal, Ilf Bencheikh, Pascal Achard, Anna Custers, Vera Chiodi, Hansa Parmar, Alison Cappellieri, Francisco Gallego, Alejandra Aponte, Ernesto Schargrodsky, Enrique Seira, Elizabeth Coble Fernández, Martín Canessa, Marie Sestier, Mari Michener Oye, Dilip Rabha, Marcos Rangel, Sebastian Galiani, Marc Shotland, David Sears, Magdalena Valdés Lutz, Cristián Larroulet, Conner Brannen, Claudio Ferraz, Claudia Martínez, Leah Horgan, Kudzai Takavarasha, Camille Terrier, Kritika Rohilla, Rodrigo Soares, David Greenwood-Sanchez, Neha Sharma, Naveen Sunder, Shawn Powers, Jonathan Zinman, Asim Khwaja, James Berry, Paul Glewwe, Paul Gertler, Hira Siddiqui, Tavneet Suri, Frederico Finan, Mushfiq Mobarak, Shawn Cole, Dean Yang, Christopher Udry, Benjamin Olken, Bikul Tulachan, Amanda Dawes, Sarah Van Vliet, Willa Brown, Adrien Bouguen, María Eugenia Báez, Yuanjian Carla Li, Marie-Luce Bia Zafinikamia, Anna Yalouris, Subrata Bhattacharyya, Manaswini Rao, Kartik Akileswaran, Kamilla Gumede, Rachna Nag Chowdhuri, Piali Mukhopadhyay, Dina Grossman, Cristobal Marshall, Jorge Cariola, Srinivasan Vasudevan, Martin Abel, Daniela Guzmán Pemjean, Kshitij Batra, Ravi Gupta, Harsh Singh, Nikhil Wilmink, Radhika Jain, Arindam Mukherji, John Firth, Shobhini Mukerji, Dina Pomeranz, Raissa Fabregas-Robles, Ashley Vissing, Pronita Saxena, Patrick Mayne, Veronique Fradin, Andrea Lepine, Nikhil Jain, Suzy Chaos, Laura Bretea, Rudmila Rahman, Bryan Plummer, Bhavya Srinivasan, Berta Bickart, Yogendra Rajyaguru, Aparna Krishnan, Mark Fiorello, Caitlin Tulloch, Richard McDowell, Avnish Gungadurdoss, Jeremy Welsh Loveman, Zakaria Siddiqui, Yashas Vaidya, Angela Ambroz, Jonathan Robinson, Joey Neggers, Jinu Koola, Aparna Dasika, Anupama Deshpande, Anup Kumar Roy, Anuja Singh, Antoinette Schoar, Paribhasha Sharma, Parendi Mehta, Pankaj Verma, Helene Perrin, Helene Giacobino, Victor Pouliquen, Angela Kilby, Vandana Sharma, Tricia Gonwa, Nina Guyon, Theresa Chen, Florencia Devoto, Mihika Chatterjee, Michael Mueller, Erica Field, Melanie Wasserman, Elizabeth Linos, Elizabeth Beasley, Dylan Glover, Selvan Kumar, Clara Delavallade, Libby Abbott, Claire Bernard, Blaise Gonda, Karthik Muralidharan, Jyoti Prasad Mukhopadhyay, Jonathan Mazumdar, Catherine Lee, Eric Dodge, Francesco Avvisati, Joseph Shields, Michael Eddy, Juliette Seban, Tristan Reeda, Thomas Bossuroy, Eric Lewis, Seema Kacker, Felix Su, Pascaline Dupas, Michael Greenstone, Dan Levy, Rohini Pande, Rebecca Thornton, Andrew Fraker, Nava Ashraf, Paul Wang, Anthony Keats, Danielle Li, Lorenzo Casaburi, Rema Hanna, Leigh Linden, Willa Friedman, Anna Kilpatrick, Ian Tomb, Vanessa Valentino, Mukesh Prajapati, Shehla Imran, Daniel Keniston, Courtney Umberger, Katherine Whiteside, Ben Olken, Cindy Paladines, Priyanka Agarwal, Owen Ozier, Nandit Bhatt, Michael Kremer, Edward Miguel, Marianne Bertrand, Dean Karlan, Christian Omania, Rachel Glennerster, Ritwik Sarkar, Ashwin Vasan, Thomas Wang, Callie Scott, Joseph Doyle, B. Ayyappa, Ayu Primastuti, Primrose Adjepong, Praveen Raj Velusamy, Jatnna Amador, Archana Sengar, Jasneet Kaur, Winnifred Arthur, Philip Oreopoulos, Isaac Mbiti, Vipin Awatramani, Oeindrila Dube, Hala ElBehairy, Nishant Dubey, Nilam Jadhav, Amy Finkelstein, Nicholas Bloom, Thiru Kumaran, Alosias A, Narayanee A, Alok Arunam, Nadila Trisie, Tanmay Bansal, Tanisha Agrawal, Taliya Imaniya, Nadia Avianti, Moez Friend, Mochamad Thoriq Akbar, Somya Chhabra, Esther Duflo, Abhijit Banerjee, Abdul Alim, Emily Breza, Abbas El Akari, Maria Arzumanov, Mardhiyyah Achmad, David Atkin, Manjali Arora, M Radhiyan Pasopati Pribadi, Craig McIntosh, Lou Aisenberg, Sanjana Anand, Lawrence Katz, Laura Torres, Sadhna Parmar, Chris Blattman, Lakshmi Aishwarya Atluri, Caitlyn Ark, Krishna Rajbanshi, Kourin Paul, Khaira Abdillah, Kelsey Jack, Kavindra Kushwah, Razan Amine, Bhawna Arora, Benjamin A. Olken, Ramsha Alam |
Center for Global Development |
593 |
Temilorun Olanipekun, Carleigh Krubiner, Sara Horcas-Rufián, Tom Drake, Srobana Ghosh, Kendra White, Biniam Bedasso, Rowan Rockafellow, Abiola Awofeso, Javier Guzman, Rakan Aboneaaj, Parth Khare, Morgan Pincombe, Mayra Buvinic, Loïs Umutesi Kayiranga, Angela Wynn Bowe, Lara Abiona, Somya Singhvi, Brian Webster, Shelby Carvalho, Azusa Sato, Samuel Pleeck, Reva Resstack, Hunter Schoech, George Yang, Maddy Pattison-Sharp, Linda Aboagye, Christian Haußner, Kriyana Reddy, Sophie Gulliver, Atousa Tahmasebi, Anthony McDonnell, Amelia Dal Pra, Sam Hughes, Abdoulie Loum, Ranil Dissanayake, Irina Stanculeanu, Prashant Yadav, Hiral Shah, Hannah Brown, Eleni Smitham, Mauricio Cardenas Gonzalez, Deepti Mishra, Xiaobo Zhang, M. R. Sharan, Damian Walker, Laura Moscoviz, Cassandra Zimmer, Shelby Bourgault, Sharmili Satkunam, Beata Cichocka, Junayna Al Sheibany, Ana Luiza Minardi, Rachael Calleja, Noor Shakfeh, Francis Ruiz, Y-Ling Chi, Ugonma Nwankwo, Thomas Ginn, Catarina Afonso dos Santos, Sutton MacQueen, Susie Colville, Susannah Hares, Cassandra Nemzoff, Stephanie Donohoe, Sean Bartlett, Justin Sandefur, Junaid Sadiq Masood, Julia Kaufman, Sara Godfrey, Amina Mendez Acosta, Jocilyn Estes, Jianhong Liu, Jessica Turner, Alexis Le Nestour, Jessica Francis, Alejandro Fiorito, Aisha Ali, Adrienne Lucas, Reetan Patel, Ipsita Parida, Peter Baker, Patrick Saez, Nurilign Ahmed, Farah Hani, Eva Taylor Grant, Mikaela Gavas, Megan O"Donnell, Diego Castrillón, Maya Malarski, David Evans, Lydia Regan, Clemence Landers, Luisa Mendoza, W. Gyude Moore, Victoria Frost Boyd, Ruth Levine, Saul Gibba, Jonty Roland, Lee Robinson, Kevin Conry, Bryan Schwartz, Brin Datema, Ben Maalouf, Arthur Baker, Sarina Drummey, Julian Duggan, Sanjeev Gupta, Samuel Besse, Alysha Gardner, Rose Worden, Abby Newbold, Raksha Authar, Jacob Kincer, Jack Rossiter, Imani LaTortue, Helen Dempster, Pamela Jakiela, Hannah Timmis, Nancy Lee, Michael Clemens, Yifan Ren, Lindsay Ellis, Charles Kenny, Charles Fisher-Post, Kyle Navis, Kelsey Ross, Ayako Takemi, Ashley West, Asad Sami, Sarah Vaugeois, John Polcari, Joanna Redhead, Jimmy Graham, Jessie Lu, Jeremy Gaines, Jacqueline Craig, Ian Mitchell, Holly Shulman, Haley Moen, Olivia Nesbit, Norman McKay, Euan Ritchie, Michele de Nevers, Drew D"Alelio, Mark Plant, Danial Muhammad, Cindy Huang, Christine Gilbert, John Hurley, Jeremy Konyndyk, Ijeoma Onyeji-Nwogu, Hauke Hillebrandt, Ella Stelter, Duncan Grimm, Masood Ahmed, Mallika Snyder, Katelyn Gough, Liesl Schnabel, Tanvi Jaluka, Svetlana Pivovarova, Krishnan Raghavan, Caitlin McKee, Kathryn Brown, Kartikeya Singh, Antoinette Monsio Sayeh, Anita Käppeli, Pierre Jacquet, Gaurav Khanna, Emily Schabacker, Emily Foecke, Michael Pisa, Divyanshi Wadhwa, Chris Blattman, Charley Allegar, Shunjie Tu, Katherine Lofgren, Sarah Allen, Rebecca Forman, Peter Bruno, Gailyn Portelance, Nicole Mensa, Forrest A. Rilling, Morgan Yucel, Dev Patel, Mary Ellen Dingley, Lindsay Dolan, Lauren Young, Sharea Gordon, Sarath Ganji, Lipei Tao, Kathy Smith, Kinshuk Chatterjee, Stephanie Brown, Souleymane Soumahoro, Sohaani Perera, Ben Crisman, Anit Mukherjee, Jared Kalow, Janeen Madan, Priscilla Agyapong, Hanna Petros, Omar García-Ponce, Maryam Akmal, Maria Barragan-Santana, Cordelia Kenney, Claudia Calderon, Claire McGillem, Lee Crawfurd, Kate Wathent, Sebastian Bauhoff, Jocelyn West, Roxanne Oroxom, Alexis Lim, Rajesh Mirchandani, Hannah Postel, Matt Juden, Mari Oye, Tony Fratto, John Osterman, Matt Collin, Theodore Talbot, Lauren Post, Catalina Geib, Stephanie Dorman, Brian Javier Cevallos Fujiy, Julian Palma, Anna Diofasi, Amanda Leverett, Amanda Beatty, Allison Grossman, Alice Lépissier, Jennifer Richmond, Faraz Haqqi, Elizabeth O"Connell, Yi Xu, Yeshashwork Tadesse, Cynthia Rathinasamy, Tendai Biti, Kevin Diasti, Ben Leo, Scott Weathers, Kalifi Ferretti, Scott Morris, Jonah Busch, Sara del Fierro, Robert Morello, Hiroaki Matsuura, Mujobu Moyo, Ellen Mackenzie, Mercedes Pepper, Matthew Kelleher, David Wheeler, Martin Ravallion, Dan Morrow, William Cline, Sulayman Gibba, Kristina Wilson, Sophia Bernazzani, Sneha Raghavan, Jessica Goldberg, Alex Cobham, Albert Alwang, Rifaiyat Mahbub, Jens Engelmann, Ravi Kanbur, Petra Krylová, Frances Seymour, Nick Gibian, Ney Flores, Nabil Hashmi, Erin Collinson, Dawn Draayer, David Park, Yuna Sakuma, Maria Cecilia Ramirez, Madeleine Gleave, Willa Friedman, Clare Waite, Chun-Wing Tse, Brenda Tobin, Julie Walz, Jenny Kendra, Michael Brown, Dennis Whittle, Luke Easley, Liza Reynolds, Laura Paler, Casey Friedman, Carlos Aramayo, Billy Pizer, Beth Schwanke, Kate Almquist, Ashoka Mody, Anna Sosdian, Anita Tung, Sarah Dykstra, Andrew Zeitlin, John May, Jing Cao, Alexis Sowa, Jessica Carsten, Alejandro Foxley, Pretap Mehta, Orin Levine, Franck Wiebe, Matt Andrews, Marla Spivack, Clay Lowery, Catherine An, Carola Pessino, Anna Scott, Sarah Jane Staats, Amaka Okechukwu, Alli Blount, Aaron King, Nigel Purvis, Francis Fukuyama, Christian Meyer, Anna Moran, Alexandra Gordon, Enrique Rueda-Sabater, Michael Watkins, Youssoufou Congo, Maria Alejandra Amado, Victoria Fan, Tara Templin, Ruth Summers, Alexandra Beizan-Diaz, Aaron Hoffmeyer, Christopher Molitoris, Charlie Rong, Ted Collins, Kyla Lawrence, Katherine Douglas Martel, Sendhil Mullainathan, Kate McQueston, Arvind Subramanian, Annie Malknecht, Julia Clark, Jonathan Karver, Andy Sumner, Jenny Ottenhoff, Randall Akee, Jake Grover, Rachel Silverman, Emily Putze, Denizhan Duran, Danny Cutherell, Will McKitterick, Oeindrila Dube, Tejaswi Velayudhan, Stephanie Majerowicz, Simeon Nichter, Katie Stewart, Amanda Glassman, Allysun Jackson, Ross Thuotte, Robin Comisar, Jessica Brinton, Jeremy Bennett, Pronita Saxena, Ibrahim Elbadawi, Hrushikesh Mallick, Graham Bocking, Fatma Shaaban, Elvira S. Bustamante, Edward Bbaale, Connie Veillette, Christina Droggitis, Thomas Bollyky, Lauren Aiken, Casey Dunning, Caroline Decker, Steve Rosenzweig, Steve Perlow, Katie Stein, Katherine Douglas, Kaci Farrell, Satish Chand, Julius Kiiza, Julia Barmeier, John Williamson, Andy Phan, Andrew Natsios, Sandy Stonesifer, Sam Reyes, Rita Perakis, Alan Gelb, Abhijit Banerjee, Rena Eichler, Raymond Robertson, Jan von der Goltz, Pranab Bardhan, Paul Romer, Nuhu Ribadu, Emily Paul, Duncan Thomas, Dean Karlan, Darius Nassiry, Mark Eisinger, Wren Elhai, Dana Alsen, William Savedoff, Nora Lustig, Timo Mahn, Lauren Konopacz, John Simon, Owen McCarthy, Desmond Bermingham, Veronica Gonzales, Lindsay Coshatt, Tom Slayton, Laura Drachsler, Casey Otto, Kristie Latulippe, Ayah Mahgoub, Scott Kniaz, Julia Sekkel, Amy Crone, Jenny Aker, Randall Soderquist, Peter Gardner, Paolo Abarcar, Fernando Cuervo, Elisa Rothenbuhler, Matt Hoffman, David Wendt, Dave Terpeny, Dan Hammer, Leda Basombrio, Anna Doctors, Sarah Marchal Murray, John Gibson, Joel Meister, Robert Fuentes, Jean Arkedis, Jane Pennebaker, Guillermo Perry, Michelle Swearingen, Dillon Alleyne, Matthew Greco, David Witzel, Martina Tonizzo, Danielle Coleman, Ben Edwards, Juliette Seban, Amy Quinn, Ruth Coffman, Robin Kraft, Rena Pacheco-Theard, Reid Dossinger, Rebecca Schutte, Dave Colner, Danielle Kuczynski, Cindy Prieto, Karelle Samuda, Justin Cohan-Shapiro, Sarah Marchal, Sahar Shah, Paul Hubbard, April Harding, Jeremy Shiffman, Rachel Nugent, Christine Park, Laura Peters, Carlos Gallardo, Kevin Ummel, Simon Johnson, Benjamin Elberger, Kate Vyborny, Selvin Akkus, Arvind Nair, Sarah Rose, Sarah Jane Hise, Sami Bazzi, Jessica Pickett, Heather Haines, Harsha Thirumurthy, Nandini Oomman, Michael Bernstein, Mead Over, Dennis de Tray, David Goldsbrough, Marlaine Lockheed, Conor Hartman, Lindsay Morgan, Tony Kopetchny, Tarek Ghani, Stewart Patrick, Kaysie Brown, Bilal Siddiqi, Sebastian Sotelo, John Hicklin, Jessica Wolf, Jessica Gottlieb, Jeff Garland, Aaron Pied, Janice Hoggs, Gregory Michaelidis, Myra Sessions, Yvonne Siu, Lawrence MacDonald, Sheila Basey, Scott Standley, Sarah Dean, Jessica Bartlett, Ricardo Hausmann, Raquel Gomes, James Habyarimana, Rachel Block, Owen Barder, Gunilla Pettersson, Ethan Kapstein, Debapriya Bhattacharya, Vijaya Ramachandran, Leela Manchala, Christina Counselman, Theodore H. Moran, Kimberly Ann Elliott, Khalil Haninou, Kemal Dervis, Kelly Tobin, Andrew Warner, Sabeen Hassanali, Peter Timmer, Milan Vaishnav, Maureen Lewis, Wendell Mottley, Ursula Dale, Todd Moss, Kevin Watkins, Sandip Sukhtankar, Alicia Bannon, Jeremy Weinstein, Rikhil Bhavnani, Adam Waldman, Gargee Ghosh, Ramzi Nemo, Liliana Rojas-Suarez, Christina Wood, Lawrence H. Summers, Ceren Ozer, Lant Pritchett, Susan Nichols, Susan B. Levine, Kwesi Botchwey, Steven Radelet, Carol J. Lancaster, Kimberly Elliott, C. Fred Bergsten, C. Boyden Gray, Kenneth Prewitt, Bruns Grayson, Sonal Shah, Brian Deese, Sir Colin Lucas, Bernard Aronson, Sheila Herrling, Sarah Lucas, Joseph E. Stiglitz, Jose Angel Gurria Treviño, John T. Reid, John Nellis, John L. Hennessy, Amartya K. Sen, Sam Morley, Jessica P. Einhorn, Robert Ayres, Rima Khalaf Hunaidi, Richard Sabot, Reynold Levy, Jeffrey D. Sachs, Jean Olson Lanjouw, James Gustave Speth, J. R. Brandon Bayton, J. Bryan Hehir, Prarthna Dayal, Nicolas van de Walle, Nancy Birdsall, Ernest Stern, Molly Kinder, Michael Kremer, Edward W. Scott, Devesh Kapur, David Roodman, María Beatriz Orlando, Dani Rodrik, William Easterly, William D. Ruckelshaus, M. Peter McPherson, Andrew Stober, Angela Gillespie |
Innovations for Poverty Action |
518 |
Susan Athey, Aroon Balani, Alexia Latortue, Rakesh Rajani, David Wells, Peter Srouji, Afke Jager, Victoria Isika, Walker Higgins, Emeka Eluemunor, Andrew Chikopa, Rachel Strohm, Jeni Sorensen, Heidi Wilde, Ernest Ostro, Tien Ngo, Radha Rajkotia, Steven Glazerman, Eric Fullilove, Meseret Ansebo, Rafael Mazer, Dylan Ramshaw, Paul Gertler, Dean Yang, Rocco Macchiavello, Katherine Casey, Christopher Udry, Andrew Dillon, Pia Raffler, Craig McIntosh, Jonathan Robinson, Jessica Goldberg, Tavneet Suri, Edward Miguel, Trey Beck, Stephen Toben, Wendy Abt, Benjamin S. Appen, Heather W. Grizzle, Laura Hattendorf, Dean Karlan, Daniel Michalow, Mushfiq Mobarak, James J. Prescott, Kentaro Toyama, Ankur Vora, Carin Mirowitz, Anna Heard, Bianca Verrilli, Luisa Rodriguez, Zachary Tausanovitch, Obed Djan, Duncan Okiro, Nicol Lesmes Guerrero, Hassan Shaaban, Estefanía Avendaño Niño, William Ratcliffe, Sofia Jaramillo, Stephen Rapando, Ana Serrano, John Victor Ragumo, Kyle Holloway, Samuel Owino, Rafael Visa, John Ouma, Jose Luis Flor Toro, Nicksaviour Ouma, Sergio De Marco, Jared Otuke, David Abel Barraza Salguero, Joseph Otieno, Maria Luisa Zeta Valladolid, Jackline osindi, Eduardo Vargas, Roy Paul Orwa, Hugo Salas Rodríguez, Augustine Oramisi, Juan Manuel Hernandez-Agramonte, James Opot, Moussa Sankara, Willis Onyango, Sekou Diakite, Geoffrey Onyambu, Abdoul-Aziz Adama, Nelly Ongeri, Aboubacar Soumahoro, Jack Omondi, Arthur Sagot-Duvauroux, Dennis Omondi, Nuguhe Gbagbo Mireille, Nick Omondi, Angui Kacou, Diana Omolo, Romaric Ekpinda, Susan Violet Omeyo, Julia Buzan, Samwel Ombok, Kane Borders, Romuald Anago, Henriette Hanicotte, Vitalis Ogutu, Alex Nyemah, Phoebe Ogolla, Laura McCargo, Leah Ogendi, Blay Kamawo, Grace Ogembo, Joseph Kamara, William Oduor, Dackermue Dolo, Jaqueline Oduor, Yamah Browne, Maureen Odongo, Melvin Boeyah, Moses Odando, Avi Ahuja, Eric Ochieng, Newton Toe, Linus Ochieng, Sibongani Kayola, Brian Ochieng, Ellen Bates-Jefferys, Angela Obonyo, Mohamed Samura, JohnPaul Obongita, Kelvin Renner, John Obiero, Fatoma Momoh, Reginer Obat, Mary Genda, Daniel Nzomo, Fatu Conteh, Elizabeth Nyasaka, Alex Conteh, Fred Nyamasyo, Abdulai Bah, Bonnyface Ndung'u, Chiara Amato, Jemimah Nawade, Alfred Hindui Rasheed, Janet Nakuti, Linda Gassama, Atanus Mutisya, Arthur Baker, Patricia Muthoni, Leslie Alex, Chrispinus Musungu, Arja Dayal, Anastacia Musau, Stephanie Annijas, Jemimah Muraya, Sam Twesigye, Caroline Mungala, Laura Schmucker, John Mungai, Laza Razafimbelo, Johnstones Mukutu, Ahimbisibwe Kato Mathew, Susan Mukiri, Barbra Wanyana, Carol Mukiira, Ivan Sengendo, Noel Mugo, Agne Pupienyte, Eugene Mubweka, Chiara Pasquini, Leonard moragia, Solomon Ocen, Ruth Momanyi, Maria Nantume, Charles Misiati, Angela Nansasi, Michael Meda, Jackline Namubiru, Munyoki Mbithi, Claire Nalubega, Jedida matolo, Molly Nakanjako, Kennedy Maritim, Brian Mwesigwa, Florence Makokha, Peace Mahoro Musisi, Linnet Magero, Vianney Mbonigaba, Mildred Madiang, Anthony Kamwesigye, Edwin Lwanya, Alex Tusiime Kamuhanda, Mary Lubanga, Solomon Gyagenda, Peter LeFrancois, Elly Atuhumuza, John Kudoyi, Florence Anena, Nikita Kohli, Juliet Ajilong, Eunice Koech, Claudia Casarotto, Alice Kirungu, Viola Nyirongo, Samson Kinyumbu, Calvin Mhango, Naomi Kimani, Geoffrey Mdumuka, Sarah Wairimu Kariuki, Maliat Masiye, Bonface Kariema, Ndema Longwe, Japheth Juma, Violet Chitsulo, Jessica Jomo, Amos Chikoti, Manasseh Itumo, Mercy Baloyi, Esther Atieno Isokat, Minsu O, Gerald Ipapa, Mphatso Nkhweza, Joyce Gladys, Maurice Banda, Martin Gitahi, Patrick Baxter, Samuel Fishman, Kawsar Rahman, Charlette Emomeri, Shafiqur Rahman, Fredrick Chege, Asraul Khan, Godwill Bwire, Humayun Kabir, John Buleti, Md Alamgir Kabir, Araka Sylvie Biyaki, Nusrat Jahan, Nick Ayugi, Quazi Farhan, Edna Awuoth, Nafisa Busra, Sharon Atieno, Mohammad Abu thaher Siddik, Lenah atieno, Jesmin Sultana, Mary Ateto, Mir Rafiat Salman, Michael Asiago, Marwan Rashid, Peninah Apondi, Mahmudur Rahman, Charles Amuku, Nusrat Jabin, Claus Aluda, Nutan Farah Haq, Lillian Alexander, Mehrab Ali, Getrude Akumu, Suraiya Akther, Sharon Akinyi, Mohammad Ashraful Haque, Beatrice Agutu, Dorothy Sohati, Jane Adungo, Ben Simuyandi, Jack Adika, Nampaka Nkumbula, Lilian Achieng, Grace Msichili, Irene Achieng, Edwin Milambo, David Abiero, Gift Mbewe, Jemima Okal, Milambo Mavuba, Frank Odhiambo, Catherine Likando, Daniel Mokrauer-Madden, Emma Lambert-Porter, Dylan Knaggs, Ginger Golub, Penelope Mwila Kandutu, Kelvin Gichia, Larry Kafuti, George Ganda, Calvin Chiu, Nessa Kenny, Chibesa Chipongoma, Sebastian Chaskel, Lameck Banda, Robert Nebathy Mwandumbya, Kobby Amponsah, Jasmine MIller, Carlos Acero, Cecilia Escalante, Caton Brewster, Peter Carroll, Natalia Torres, Ansila Albert Kweka, Sneha Stephen, Martin Zuakulu, Alyssa Staats, Justus Mugango, Noor Sethi, Charles Mgoya, Isabel Onate Falomir, Prisca Mbeswa, Tomer Mangoubi, Nyamtara Jumanne, Kelsey Larson, Rachel Jones, Josh Jacobson, Cristina Clerici, Meir Brooks, Vincent Armentano, Jr, Rachel Steinacher, Rosemarie Sandino, Doug Parkerson, Jose Marie Gonzalez, Max Mauerman, Sylvia Tuason, Carrie Colman, Sheen Alexandre Tato, Christopher Boyer, Celeen Sanchez, Biljana Bogicevic, Heather Richmond, Hasina Badani, Ryan McLaughlin, Alexander Gambini, Ann Mayuga, Tyrone Washington, Christina Masalonga, Lindsey Shaughnessy, Mary Ederline Mamburam, Kai Addae, Rhea Macapanas, Pam Kingpetcharat, Marius Karabaczek, Annemarie Smith, Forest Jarvis, Michele Dookie, Riza Teresita Halili, Jessica DeMulder, Cherilyn Gernale, Valentina Brailovskaya, Maria Jessa Grace Cruz, Richard Attibu, Agnese Carrera, Loïc Watine, Hazael Lorraine Cara, Allan Albert Lalisan, Ben Tan, Nassreena Sampaco-Baddiri, Christian Soler, Oumar Sory, Chrissy Schwen, Idrissa Ouedraogo, Pace Phillips, Alassane Koulibaly, Faith McCollister, Soumaila Tonltiou Kone, Bhavani Prathap Kasina, Antoine Guilhin, Kris Cox, Letitia Diarra, Suleiman Asman, Sè Boro, Bruce Hickling, Farida Nafissatou Tarama, Wendy Lewis, Adama Sankoudouma, Annie Duflo, Touba Bakary Pare, Coty Sibbach, Florent Noumehan Malo, Megan Cottone, Kadidia Maiga, Stacey Daves-Ohlin, Alpha Coulibaly, Monika Fontanez, Dimanche Allo, Amanda Sequin, Estelle Plat, Shari Cooke, Michelle Korte, Iman Byrnes, Nicholus Tint Zaw, John Stabile, Rong Shi, Cindi O'Sullivan, Thein Zaw Oo, Daiva Latifi, Zin Nwe Win, Liz Brantley, Htay Htay Myint, Lucy Berkowitz, Andrew Kaung, Areum Han, Alexander Fertig, Ricardo Morel, Julia Lendorfer, Phillip Okull, Jean De Dieu Ntivuguruzwa, Jean Baptiste Nkinamubanzi, Christophe Ndahimana, Innocent Mutunzi, Emmanuel Musafiri, Celine Mukantwari, Emmanuel Kwizera, Nzayisenga Joseph, Emmanuel Hakizimfura, Jean Leodomir Habarimana Mfura, Guillaume Gatera, Emily Cook-Lundgren, Marius Chabi, Doug Kirke-Smith, Alexandra Prempeh, Mubarik Yakubu, Arnold Womakor, Edward Tsinigo, Gabriel Teye, Charles Sefenu, Santiago Jose Sanchez Guiu, Christine Papai, Enoch Pabby, Heather Nelson Adumatta, Beatrice Nanka-Bruce, Issah Mohammed, Lukman Mohammed, Bridget Konadu Gyamfi, Daniel Janamah, Carlos Restituyo Vassallo, Yussif Mohammed Hardi, Justo Mirabal, Dylan Groves, Kym Cole, Staci Brady, Abubakari Bukari, Nicole Struth, Clement Biadam, Amy Shaw, Ishmail Azindoo Baako, Johann Roldan, Kwabena Asamoah, Elizabeth Koshy, Rebecca Antwi, Lucia Sanchez, Abigail Amarh-Amartey, Barry Ravitch, Leah Flynn, Salifu Amadu, Julie Peters, Benjamin Afful, Cara Vu, Stephanie Adjovu, Jeffrey Mosenkis, Khadijah Abubakari, Laura Burke, Fuseini Anass Abu, John Branch, Jerry Abagana, Michelle Read, Mohammed Zakaria, Cornelius Owusu Adjei, Bethany Park, Joseph Ngmenbon, Heidi McAnnally-Linz, Kamal-Deen Mohammed, Rachel Wells, Ernest Ziem Manson, Sharada Ramanathan, Joyce Jumpah, Julie Peachey, Helen Habib, Varun Kshirsagar, Isaac Djabatey, Kayla Wilding, Federica Di Battista, Michael Rosenbaum, Abubakari Yussif Dawuda, Danielle Moore, Irene Darko, Rebecca Rouse, Renaud Comba, Miguel Angel Jimenez Gallardo, Benjamin Ayim, Kelsey Wright, Henry Atimone, Nathanael Goldberg, Isaac Arthur, Miriam Wekesa, Wisdom Nai Ako, Ben Wekesa, Madeleen Husselman, Benjamin Watako, Guillermo Tovar Mantilla, Moses Wanyonyi, Yulieth Salamanca, Gladys Wanajala, Maria Aranzazu Rodriguez Uribe, Dimphine Wamocho, Cristhian Pulido, Christine Wambui, Ruth Patricia Guzmán Bautista, Debborah Wambua, Jesús M. Villero, Winfred Waihura, Dayana Lorena Tellez Galeano, Andrew Barasa Wabwire, Juan Sebastián Leiva Molano, Elyse Thulin, Yohana Guerrero, Jenna Swarthout, Daniel Gordo, Allison Stone, Cosma Gabaglio, Emma Smith, Cristian David Cerero, Ernest Shivanda, Marta Carnelli |
OpenAI |
364 |
Yasuyoshi Sakamoto, Evan Weiss, Shuyuan Zhang, Mada Aflak, Laura W., Weiyi Zheng, Uğurcan Türkdoğan, Stewart Hall, Siyuan Fu, Ollie Jaffe, Amber Yore, Kleanthes K., John Rizzo, Tiffany C., Thomas Dimson, Francis Z., Enoch Cheung, Pedram Keyani, Wei An Lee, Ilan Bigio, CJ Minott, Ofir Nachum, Allan J., Will Saborio, Erica T., Eric Rynerson, David Carr, Daniel Kappler, Anton Tananaev, Srinivas Narayanan, Andrei Alexandru, Tina Miranda, Hisham Elhaddad, Brydon Eastman, Ali Kamali, Leopold Aschenbrenner, Justin B., David Medina, David Hengky, Tianhao Zheng, Michelle Pokrass, Adam Perelman, Jan Hendrik Kirchner, Hossem Ben Ayed, Cory Decareaux, Mati Roy, Yaniv Markovski, Vishal Kuo, Steven Bills, Akila Welihinda, Jessica Shieh, Eugene Wu, Chester Cho, Adam Nace, Tatiana Zolotova, Sully Chen, Ryan Peterson, Oleg Mürk, Bogo Giertler , Karl Whitford Pollard, Joanne Jang, Zarina Stanik, Chaitra A., Arun Vijayvergiya, Juston Forte, Rob Mallery, Dave Willner, Preston Tuggle, Austin Wiseman, Atqiya Abida Anjum, Angela Jiang, Adam Goldberg, Giambattista Parascandolo, Davit Khachatryan, Rajeev Nayak, Matthew Gentzel, Lama Ahmad, Sarah Shoker, Richard Ngo, Carroll Wainwright, Anna Makanju, Vitchyr Pong, Victor Benito Garcia Rocha, Elie Georges, Angie Luo, Vlad Ursu, Isabel Alves de Lima, Stefanie Biaggi, Rosie Campbell, Lukasz Kaiser, Lisa Dethridge, Johannes H., Sarthak Agrawal, Jason Kwon, Emanuele Marchiori, Radhika Mathur, Kyle Kosic, Tabarak Khan, Natalie Summers, Jesse Han, Ishant Singh, Hannah Wong, Nicolas Norberto Corizzo, Bob Rotsted, Zack Kass, Evan Morikawa, Sinith T., Shawn Jain, Che Chang, Jonathan Gordon, Steven Adler, Lucas Negritto, Tarun Gogineni, Maddie Simens, Tyna Eloundou, Phuong Vu, Philippe Tillet, Bram Adams, Adam Rhodes, Julián Santoro, Theresa Lopez, Fotios Chantzis, Dave Cummings, Mo Bavarian, Joel Lehman, Denny Jin, Raul Puri, Joost Huizinga, Red A., Emy Parparita, Kelly Sims, Tim Yanchen Wang, Arvind Neelakantan, Jeff Clune, Tom Rubin, Fraser Kelton, Rachel Lim, Jian O., Jacquelyn Lau, Roger Xu Jiang, Aris Konstantinidis, Tao Xu, Gretchen M. Krueger, Girish Sastry, Stanislas Polu, Cullen O"Keefe, Mario Saltarelli, Benjamin Mann, Luke Miller, Ife Riamah, Frances Choi, Long Ouyang, Richard Dunn, Peter Hoeschele, Jerry Tworek, Yi Wu, Ilge Akkaya, Nikolas Tezak, Mor Katz, Alex Paino, Karson Elmgren, Jonathan Michaux, Yuhao Wan, Janet Brown, Fatma Tarlaci, Elynn Chen, Edgar Barraza, Danny Hernandez, Christina Hendrickson, Maxim Sokolov, Nancy Otero, Bianca Martin, Ben Chess, Katie Mayer, Tom Brown, Qiming Yuan, Mateusz Litwin, Janine Korovesis, Clemens Winter, Amanda Askell, Jacob Hilton, Todor Markov, Ian Atha, Daniela Amodei, Mikhail Pavlov, Lei Zhang, Justin Wang, Jacob Jackson, Taehoon Kim, Sue Yoon, Christopher Olah, Maddie Hall, Jeffrey Wu, Ingmar Kanitscheider, Gillian Hadfield, Brad Lightcap, Miles Brundage, Michał Staniszewski, Arthur Petron, Matt Mochary, Johannes Otterbach, Yilun Du, Xingyou (Richard) Song, Ifu Aniemeka, Holly Grimm, Hannah Davis, Ethan Knight, Sophia Arakelyan, Christine McLeavey Payne, Nadja Rhodes, Munashe Shumba, Mira Murati, Karl Cobbe, Joshua Meier, Will Grathwohl, Hanjun Dai, Susan Zhang, Suchir Balaji, Erin Grant, Sam McCandlish, Sadhika Malladi, Daniel Ziegler, Michael Petrov, Aravind Srinivas, Louis Cheong, Adam D’Angelo, Henrique Ponde de Oliveira Pinto, Thomas Anthony, Peter Zhokhov, Aleksandar Botev, Eric Sigler, Elena Chatziathanasiadou, Diane Yoon, Rewon Child, Manuel Sherbakoff, Maran Nelson, Julia Galef, Glenn Powell, Ryan Carey, Parnian Barekatain, Lilian Weng, Kevin Wong, Kaleo Hao, Tasha McCauley, David Farhi, Remco Zwetsloot, Christy Dennison, Ashley C. Pilipiszyn, Mathew Shrwed, Adam Smets, David Luan, Maciej Chociej, Jonathan Ward, Jonathan Raiman, Phillip Isola, Nikhil Mishra, Bowen Baker, Alex Nichol, Larissa Schiavo, Karthik Narasimhan, Yuping Luo, Geoffrey Irving, Joshua Achiam, Jiaming Song, Yuhuai Wu, Jakob Foerster, Christos Louizos, Cathy Wu, Oleg Klimov, Brooke Chan, AlShaun Baksh, Aditya Grover, Jason Peng, Yang Liu, Xue Bin Peng, Trapit Bansal, Han Zhang, Dustin Tran, Maruan Al-Shedivat, Lerrel Pinto, Kevin Frans, David Lansky, Quirin Fischer, Christopher Hesse, Matthias Plappert, Art Chaidarun, Jean Harb, Rein Houthooft, Christopher Berner, Jakub Pachocki, Ryan Lowe, Aleks Kamko, Yaroslav Bulatov, Jonathan Ho, Tim Shi, Erika Reinhardt, Shariq Hashme, Richard Chen, Danielle Buma, Peter Welinder, Bob McGrew, Michael Page, Jeremy Schlatter, Taco Cohen, Szymon Sidor, Jonathan Hernandez, Jack Clark, Harri Edwards, Desmond Henderson, Rachel Fong, Marie La, Louise Cabansay, Josh Tobin, Tambet Matiisen, Marika Allely, Ludwig Pettersson, Igor Mordatch, Filip Wolski, Catherine Olsson, Zain Shah, Scott Gray, Dario Amodei, Craig Quiter, Jon Gauthier, Tyler Neylon, Rafał Józefowicz, Pieter Abbeel, Linxi Fan, Kate Miltenberger, Jie Tang, Paul Christiano, Marcin Andrychowicz, Peter Chen, Jim Fan, Tim Salimans, Prafulla Dhariwal, Shivon Zilis, Jonas Schneider, Jeff Arnold, Yuri Burda, Eric Price, Alec Radford, Ian Goodfellow, Chris Clark, Rocky Duan, Trevor Blackwell, Ilya Sutskever, Bradly Stadie, Andrej Karpathy, John Schulman, Wojciech Zaremba, Elon Musk, Sam Altman, Reid Hoffman, Vicki Cheung, Greg Brockman, Durk Kingma, Matt Krisiloff, Jonathan Gray, Lucy Qin, Javier Gai, Holden Karnofsky, Helen Toner, Anish Athalye |
Give Directly |
292 |
Holly Carter, Timothy Deo Kabagambe, Peter Muvunyi, Kazmyn Ramos, Gisele Uwizeyemariya, Teddy Gichimu Kinyoro, Paulino Siquisse, Marlene Uwamahoro, Zinah Moraa, Yves Hakiza, Tamara Jean Gunde, Leonard Moragia, Jessica Mugeni Manzi, Ilan Wallentin, Vera Lummis, Axel Niyongabo, Augusto de Almeida, Angel Mutesi, Murisa Maurice, Larry Ojigo, Elisa Gabellieri, Swaliho F. Kamara, Sarah Moran, Sada Malumfashi, Imanishimwe Dukuze Joyeuse, Gisele Ikuzwe, Stella Luk, Cynthia Nahayo, Andrew Vaziri, Newton Ndungu, Francis Kitsao, Lucio Melito, Kristen Lee, Jason Watters, Sibongani Kayola, Kwame Violet Taylor, Tyler G Hall, Miriam Laker, Edwin Monda, Nathalie Bintu, Kelvin Kortu Kollie, Julie Xia, Jon Hall, Jendayi Jones, Jacob Carmichael, Harris Roberts, Hamza Ezzaim, Graham Tyler, Grace Mwihia, Yvonne Namala-Murindiwa, Gilda Simbine, Yazmin Baptiste, Gabriel Varela, Esnatt Gondwe-Matekesa, Venuste Niyitanga, Ephrem Uwizeyimana, Driss Chaouki, Doug Kirke-Smith, Stephen K. Foday, Sopani Robert Neba, Simon Grinsted, Dash Wieland, Sarina Jain, Sarah Kenkuyu, Said Juma, Chisomo Banda, Chikondi Mphonde, Roshni Desai, Cedric Lisasi, Catherine Wu, Roben Nshimiyimana, Rachel Sibande, Pranathi Ganni, Bienvenu Kamana, Bennis Dahn Madave, Pamela Kirabo, Ariana Keyman, Olu Babalola, Anil Chakka, Alia Karim, Mitchell Browne, Michael Fisher, Marie Cadelina, Maggie Shun, Leonard Baraka, Leila Lahlou, Laura Keen, Lalena Meyerson, Kwamina Orleans-Pobee, Jallah D. Massah, Douglas Kirke-Smith, Dhruv Singh, Chris Eric Gonkar, Lydiah Wangechi, Becca Frank, John Wanjau, Violet Magoba, Dominic K. Mutai, Stephanie Otiato, Daniel Quinn, Robert Ojunju, Besai Harawa, Michael Lukyamuzi, Juliet Wambua, Emmanuel Musanganya, Cowan Koduk, Peter Mndalasini, Alice Chigwenyu, Anna Cerf, Sandrine Sangwa, Colette Bishogo, Andrés Parrado, Alex Nawar, Joselyne Umurerwa, Zuena Umumararungu, Evans Biegon, Farheen Rizvi, Stephanie Hill, Lily Chepkemoi Ikapel, Katie Donley, Max Nichols, Doreen Mibei, Shaunak Ganguly, Amb. Abenigo Balesh Pokor, Mark Laichena, Sara Chedad, Saidi Juma, Mouna Boujmal, Ivan Awoli, Maurice Gatsinzi, Lilian Kimuya, Kim Belk, Lakshmi Davey, Jamila Abass, Isabella Moyo, Mark Knapp, Heidi Hirvonen, Fiona Liao, Ashley Beale, Annie Kartheiser, David N., Tessa Robertson, Ireen Kanjala, Zondwayo Nyirenda, Fabrice Adamo, Silvester Kunkeyani, David Namanjasi, Linda Lamya, Yvette Izabayo Mukagaju, Gibson Nyirenda, Omalha Kanjo, Moses Njinga, Matthew Siakor, Lydia Amali, Leo Kasote, Derrick Bunje, Gloria Ngabire, William Howe, Ron Wilson, Rachel Waddell, Aleesha Melwani, Jean Claude Nshimiyimana, Namita Desai, Alexandra Mackenzie, Winnie Vivian, Benard Koech, Patience Nuwagira, Michael Kayemba, Stephen Kalungu, Stephanie Palla, Theodora Angeline Ariim, Concy Ayet, Josh Williams, Isobel Coleman, Genevieve Barrons, Christopher Hest, Chepkelyo Karen, Joan Chemutai, Gilbert Kipkoech, Wesley Koech, Edna Jepchirchir, Peter Kibet, Betty Mukhwana, Maya Handa, Oda Dushime, Victoria Allen Kumukyaya, Kamau Wairuri, Joshua Rugema, Joe Huston, Joanna Macrae, Gilbert Yegon, William Le, Titus Lang"at, Catherine Diao, Caroline Teti, Brenda Onyango, Lawrence Juma, Yvonne moindi, Ronald Korir, Joseph Angobu, Gavin Walsh, Yash Kothari, Felix Okello, Faustah Kago, Timothee Mwizihire, Stephen Olinga, Cedric Ntwali, Patrick Esabu, Anne Aroka, Aly Jeddy, Michael Cooke, Meylakh Barshay, Lydia Tala, Leakey Odongo, Samson Omingo, Caroline Otieno, Lydia Atieno, Japhar Muvunyi, Dorah Atuheirwe, Silas Onyango, David Onyango, Selina Otima, Moise Niyitegeka, Kubwimana Emmanuel, Ivan Ntwali, Gladys Sunda, Collins Ogugu, Clackson Radimba, Ntwali Ivan, Musabyimana Jean Paul, Moses Rwaka, Matt Johnson, John Okinda, Jerome Ngoga, Jean Claude Muhire, Emmanuel Onyango, Nicholas Odhiambo, Esther Otieno, Denis Nyanja, Rudy Mudakikwa, Noah Ssempijja, Lucy Abulo, Raissa Kalinganire, Paddy McCann, John Odero, Han Sheng Chia, Ian Bassin, Salome Hussein, Mitch Riley, Eric Friedman, Max Chapnick, Richard Ekeu, Samuel Mwamburi Mwale, Carolina Toth, Mathias Oseku, Joseph Mucheru, Tom Oselu, Emmanuel Okello, Peter Ochola, Beryl Ondiek, Jacquelline Fuller, Betty Inau, Andrew Agumba, Melissa Harpool, Erick Oyier, Stuart Skeates, Hemant Taneja, William Meehan, Rebecca Lange, Paul Brest, Caroline Aela, Erick Ndong"a, Joy Sun, Brian Ouma, Michael Otieno, Japheth Nyabera, Chris Hughes, Piali Mukhopadhyay, Paul Niehaus, Michael Faye, Jeremy Shapiro, Rohit Wanchoo, June Owuor, Valerie Munjal, Tom Alaro, Elizabeth Osore, Christine Apondi, Ruth Sege, Raphael Gitau, Paul Siko, Patricia Cherono, Alinafe Maunda |
The Good Food Institute |
255 |
Morgan Booher, Rebecca Frank, Lauren Stone, Laura Coladonato, Karen Formanski, Simone Octigan, Kelli Cromsigt, Danran Chen, Shreya Bishnoi, Ashley Pittman, Niki Kraska, Katherine Van Story, Wasamon Nutakul, Brian Berry, Rachel Faulkner, Megan Kellums, Madeline Cohen, Kelley McGill, Jeremy Chignell, Drake Bonin, Chrissy Dinardo, Chelsea Montes de Oca, Carolyn Englar, Sahana M.D, Rachel Colombana, Khoi Nguyen, Ingrid Eck, Tim Bradford, Amanda Yeoh, Molly Arenson, Laine Clark, Emily VanderMey, Christina Aguila, Arjun Iyer, Ann Ittoop, Laura Braden, Ryan Dowdy, Priera Panescu, Heather Mount, Susan Bachar, Amy Huang, Nora Long, Kaitlin Grady, Jacalyn Webster, Leah Greiner, P.J. Simmons, Mirte Gosker, Michael Ryan, Marika Azoff, Laura Driscoll, Jen Lamy, Emma Ignaszewski, David Meyer, Sharyn Murray, Josh Richards, Ning Yip, Manasvi Sridhar, Sheila Voss, Gbadebo Odularu, Reannon Branchesi, Rituparna Bhowmik, Aviv Oren, Satvika Mahajan, Dara Solina Homer, Anastasia Orth, Richard Parr, Patrick Landy, Olivia Jefferson, Nir Goldstein, Nate Crosser, Morgan Zaidel, MJ Kinney, Mirai M., Mary Allen, Maggie Mascarenhas, Kyle Gaan, Kathy Freston, Irina Rodina, Gabriel Borden, Emily Hennessee, Elizabeth Derbes, Christine Dvorak, Chris Hu, Cameron Icard, Susan Halteman, Susan Gretz, Blake Byrne, Stewart David, Scott Weathers, Sarah David, Sanah Baig, Andrew Kirschner, Maille O"Donnell, Irina Rodine, Victoria Wheeler, Austin Clowes, Claire Bomkamp, Erin Rees Clayton, Clare Bland, Charles Christiansen, Brittany Chambers, Audrey Gyr, Vinícius Picanço Rodrigues, Nikki Jedlicka, Liz Specht, James Dale, David Masica, Aishorjyo Ghosh, Julia Hart, Caroline Bushnell, Stephanie von Stein, Alex Summers, Ajay Murali Balachandran, Or Benjamin, Nick Zajciw, Michiel Bakker, Maki Tazawa, Lindsay Gaesser, Kelyse McKeon, Kate Hancock, Juliette Verhaegen, Ginger Lee, Felipe Krelling, Elan Abrell, Claire Yip, Brian Roselauf, Blair Crichton, Avi Aggarwal, Sarah Dressel, Maia Keerie, Alicia Crawford, Peter Hamilton, Michael Fotinatos, John Mackey, Jill Brant, Ambika Hiranandani, Olivia Battle, Renee Bell, Mark Onley, Ken Forsberg, Elaine Siu, Victoria Ramm, Toube Benedetto, Annie Osborn, Natalia Veinott, Matti Wilks, Kyle Fish, Giuliana D'Esopo, Waverly Eichhorst, Tessa Urbanovich, Shannon O'Neill, Anne Green, Melissa Ahlborn, Elliot Swartz, Vanessa Assaro-Aluisa, Alexis Vanderhye, Lance Lively, Jake Kneller, Chris Loy, Adam W. Jones, Nicole Manu, Keri Szejda, Emma Lucas, Charlie Palladino, Susan Burns, Marie Gibbons, Rose Convery, Varun Deshpande, Yuki Takahashi, Matt Ball, Isaac Emery, Brad Barbera, Aryenish Birdie, Nicole Rawling, Nathaniel Levy, Jeremy Coller, Allison Berke, Harriet Arnold, David Welch, Colleen Deyo, Zak Weston, Arlin Wasserman, Jason Rudaizky, Jason Lawler, Tracy Grade, Aylon Steinhart, Annie Cull, Amy Shepherd, Nicole Rawling Roth, Yaron Bogin, Nick Tallant, Katelyn Overland, Jessica Almy, Sabrina S. Harryram, Robin Nagele, Alison Rabschnuk, Paul Shapiro, Natalie Kelly, Michael Sheehan, Gustavo Guadagnini, Gibb Anella, Nicole Negowetti, Michael Christie, Joanna Grossman, Valentin Waschulin, Cameron Meyer Shorb, Brianna Cameron, Miranda Grizio, Lena Tachdjian, Lauren Moore, Julie Massa, Jamie Macfarlane, Jake Glicker, Yad Jayanth, Camila Cossio, Tatiana von Rheinbaben, Sable Joseph, Michael Pellman Rowland, Rebia Khan, Tyler Nemkov, Jacqueline Kravette, Nicole Cook, Maggie Sadowsky, Winnie Lam, Matt Prescott, Jaime Surenkamp, Emily Byrd, Christie Lagally, Uma Valeti, Ryan Bethencourt, Alinta Hawkins, Alicia Robb, Ajit Singh, Mark Post, Liz Dee, Kurt Schmidinger, Khaled bin Alwaleed, Kevin Boylan, Josh Balk, Eron Zehavi, Derek Sarno, Craig Phillips, Chuck Laue, Chris Roth, Chris Kerr, Chad Sarno, Suzy Welch, Brian Kateman, Susan Vitka, Brad Goldberg, Shen Tong, Asheem Chandna, Milena Esherick, Bruce Friedrich, Vandhana Bala |
New Incentives |
227 |
Tijjani Usman, Swapnali Vivek, Surajo Bala, Suleiman Sabo, Solomon Hallan, Sani Lawali, Rufai Hussaini, Rebecca Adeleye, Rashmi Kulkarni, Raliya Hassan Ishaq, Rabiya Yusuf Dankorau, Rabiu Musa, Rabilu Ahmad, Obinna Ebirim, Nura Hussaini, Nazifi Armaya u, Nasir Iliyasu, Naim Bala Abubakar, Muslim Dalha, Musayyib Yusif, Musa Muhammad, Musa Abdulmumin Hassan, Muhyiddeen Yahaya, Muhammad Mahmoud, Maryam Sani, Maliki Bala, Lukman Umar, Lawal Ango, Lawal Abubakar, Kabiru AIiyu, Kabiru Abdulkareem, Kabir Adamu, Joel L. Remoroza, Jobel De Rosas, Jamilu Muhammad, Ismail Bala, Isiyaku Muhammad, Inalegwu Prince Eigege, Ignatius Essien, Ibrahim Shamsuddeen Makudawa, Ibrahim Aliyu, Hauwau Musa Isah, Hauwau Muhammad, Hassan Salisu, Halimatu Tijjani, Gladys Sheila Wangari Muriithi, Farouq Abubakar, Dhanasiddharth Selvam, Billison Ibrahim, Benjamin Isaac, Benjamin Doma Bello, Auwal Ahmad, Aondoseer Shadrach Tyokegh, Aminu Yahaya, Aminu Sani Bala, Aminu Saidu, Aliyu Idris, Aliyu Anka Halilu, Aisha Muhammad, Adamu Idris Muazu, Adam Zainab, Abubakar Bature, Abdulmalik Sabitu, Abdulmalik Mohammed, Abdullahi Balarabe Dabai, Zaharaddin Abdulazeez, Zaharadden Sabiu, Danladi Habibu, Abubakar Sadiq, Muhammad Ahmad, Salisu Muhammad, Dayyabu Lawal, Yunusa Sani, Rowland Ogbonda, Swapnali Sawant, Saratu Maikudi, Rahul Kulkarni, Murtala Sani, Mukhtar Danmallam, Mahi Salihu, Lantana Yusuf, Kingsley Ohashiegbulam, Khalifa Balarabe, Junshon Pelandas, Hussaina Dada, Hamza Maaruf, Habibu Abubakar, Garba Aliyu, Gambo Ado, Filipina G. Roble, Farida Aminu, Ervien Dewi, Effie Elaine Macalinao, Bashar Muazu, Bala Yunana Ndahi, Bala Garba, Atiku Ibrahim, Andrea Fernandez, Adamu Shuaibu, Abdulrazak Bature, Abdulrahman Ibrahim, Abbas Salamatu Maijega, Yasira Bala, Wasilu Hussaini, Kennedy Theman, Jhonell Ilagan, Idoko Paul, Bawa Mubarak, Alhaji Aminu Danmalam, Ahmad Abdulwahab, Zubairu Iliyasu, Zayyanu Muazu, Sani Muktar Sani, Lauwali Yusuf, Amir Gambo, Abdulazeez Abdullahi, Sulaiman Rabiu, Saleh Garba, Saadatu Ibrahim, Mubarak Gambo, Anna Kristina Aguila, Abdullahi Bala, Abba Isah, Zakariyau Yusuf, Yakubu Bashir, Susan James, Surajo Sani, Shafiu Ibrahim, Samira Saleh, Sambo Yahaya, Sakina Usman, Rilwanu Muhammad, Rasheedat Adam, Nura Sanusi, Nasiru Ibrahim, Nasir Sani, Mustapha Lawal, Mussayib Yusuf, Musa Aisha, Murtala Adamu, Muntari Adamu, Muhammad Yahaya, Muhammad Amina, Muhammad Abdulrahman, Maureen Okika, Lucky Peter, Latifat Akintola, Kossi S. Noumonvi, Kingsley Emeka, Kamalu Nuhu, Kabiru Abubakar, Kabir Abubakar, Isyaku Muhammad, Isah Ayuba, Ime Uboh, Ibrahim Rabiu, Hafiz Habeeb, Hadiza Kallamu, Galadima Adamu, Fauxiyya Ibrahim, Farida Nasir Umar, Dayyabu Aliyu Sani, Ben Finn, Bello Muhammad, Auwal Abubakar, Ahmad Liadi, Abubakar Zayyana Abdullahi, Abubakar Sani, Abdulrashid Dabo, Abdulrahman Umar, Zayyanu Bello, Sani Bello, Saleh Ibrahim Haruna, Nura Muhammad, Alfred Patience, Sani Muhammad Sani, Nura Muhammed Musa, Adam Muhammmad, Shuaib Musa, Rabiu Yusuf, Muhammad Abdurrahman, Fauzu Abdulkarim, Mustapha Kabir, Josh Jones, Ben Olsen, Bello Salisu, Uduakobong Essien, Philine Widmer, Luca Etter, Hannah Igboanusi, Corina Fuhrer, Patrick Stadler, Maureen Matthew, Uduakobong Inuaesiet, Otobong Jumbo, Mercy Nzube, Matt Zeunert, Karolina Alexiou, George Ayaraekpe, Eno John, Edo E., Benjamin Clifford, Ben Rachbach, Andrew Kenyon, Amanda Glassman, Zak Maples, Toyin Adelana, Edidiong Essien, Svetha Janumpalli, Chloe Hannah, Pratyush Agarwal, Vishnu Sridharan, Richard Akresh, Nick Grandy, Marta Bornstein, Margi Dunlap, Anne Firth Murray, Jesse Taggert, Scott Sherman, Phyllis Weinstock, Paul Wright, Meaghan Doran, Bhavin Parikh, Edgar DeLoa, Annie Flanagan, Muazu Mohammed, Fauziyya Ibrahim A. |
Mercy For Animals |
198 |
Maria Rafaela Bernardes, Nicole Damon, Drae Solberg, Natalie Warhit, Elizabeth Millner, Kellie Rattigan, Sage Evans, Jodi Medoff, Mamta Jain Valderrama, Neysa Colizzi, Frances Chrzan, Cristina Mendonça, Sasha Gale, Kimberly Johnson, Lilia M., Felipe Augusto, Emmi Lewis, Katherine Jernigan, Tyler Whitley, Claudia Custodio, Sarah Darcie, Larah Camargo, Raissa Pose, Trenton Morton, Fernando Gallart, Andie Thompkins, Mariana Victoria Braga Resende, Luiza Schneider, Ashley Bugeja Vuu, Liza Heavener, Siddharth Hariharan, Tyson-Lord Gray, Thais Vizzaccaro, Gandhi Ramos, Leila Martins, Miranda Eisen, Jennifer Behr, Monica Bilung, Patti Nyman, Zoë Sigle, Chris Liptrot, Miranda Hoffman, Paola Sofía Martínez Suárez, Fitzia B, Elizabeth Luxenberg, Alexandra Bookis, Michael Y. Gagné, Lupemaria Beal, Caitlin Oates, Lucas Lourenço, Rachel Mazzagatti, Sarah Coffman, Tyrell Dozier, Jaqueline Belloni, AJ Albrecht, Beth Krynick, Kayla Venckauskas, Mariana Garcia Anunciato, Nikunj Sharma, Travis Sitzlar, Samantha Young, Marie Camino, Samantha Y., Susan Lane, Mikael Roldsgaard Nielsen, Courtney L. Dillard, Diogo Fernandes, Beatriz Veloso, Diana P. Molina N., Diane May, Chloë Cudaback, Alice Martins, Linda Obregón, Leandro Ricardo Czyr, Aline Bernardes de Oliveira, Sandra Lopes, Melanie Heymans, Lindsay Oliver, Air Copeland, Lisa Feria, Derek Coons, Jaime Surenkamp, Daina Bray, Jesse Marks, Michael Pellman Rowland, Ajay Welinkar, Carolina Destro de Oliveira, Leah Garcés, Bruna T., Alexis Fox, Stephanie Nemeth-Brawley, Harshdeep Singh, Tracy Keys, Lindsey Bombard, Emma Cameron, LeAnn Harris, Colombe Nadeau-O"Shea, Paulina Quintana Brandt, Geeta D., Scarlett Callahan, Fabiola Balmori, John Seber, Lena Ludwig, Lindsay Wolf, Ana Laura Martinez Lopez, Julia Seibel, Sonia Shad, Ygor Nascimento, Catalina Lopez, Jennifer Gargiulo, David Matulewicz-Crowley, Yip Fai Tse, Cecilia Valenza, Kenny Torrella, Geetika Sripathi, Stella Dalcin, Rodrigo Cerqueira Reis, Paula Margarido, Jorge Moisés Assis, Rachel Krantz, Steven Rouk, Priscila Demarch, Marissa Valladolid, Eduarda Nedeff, Lydia Harris, Chelsie Schadt, Hillary Hendrickson, Bruna Nascimento, Margarita Ortiz, Paula Tejeda-Moncrief, Akbar Ali, Jenn Murphy, Erin Kwiatkowski, Eva Rocha, Stephanie Lundstrom, Renata Scarellis, Talita Trygsland, Mariana Issa Cabrera, Christina Wilson, Fiona Wong, Subru Santakumar, Krista Hiddema, Jess Westberg, Hammer Vasquez, Gus Mueller, Sara Laycock, Liz Quick, Alice Müller Coleman, Audrey Sanchez, Robin Moler, Tessa Urbanovich, Emily Hatch, Cody Carlson, David Powell, Courtney Dobbin, Brian Alexander, Shayna Rowbotham, Fabiola Bautista, Brian Pietrzycki, Nicole Furlan, Joe Loria, Mark Devries, Lina Cohen, Shawn Bannon, Kelcey Meadows-Lucas, John Karas, Krystal Caldwell, Cailen LaBarge, Katie Vann, Cameron McBride, Blanka Alfaro Pola, Mikael Nielsen, Tammy Borchert, Kate Ziegler, Susan Weingartner, Cindy Harris, Disney Bolin, Brooke Mays, Krista Osborne, Johnathan Skinner, Nick Cooney, Ari Solomon, Matt Rice, Clare Bland, Jamie Berger, Jaya Bhumitra, Kyle Fujisawa, Alan Darer, Nikki Bollaert, Kristen Diederich, Jake Morton, Navi Toze, Lucas Alvarenga, Sarah Von Alt, Vandhana Bala, Matthew Scheer, Kevin O"Connor, Milo Runkle |
Center for Security and Emerging Technology |
183 |
Thomas Woodside, Matthew Burtell, Brendan Oliss , Lauren Kahn, Lawrence Hailes, Jenny Jun, John VerWey, Sam Bresnick , Mia Hoffmann, Brian Love, Cole McFaul, Carolina Pachón, Andrea Guerrero, Josh Goldstein, Neha Singh, Hanna Dohmen, Steph Batalis, Katherine Quinn, Vikram Venkatram, Christian Schoeberl, Kathleen Curlee, Donna Artusy, Christine McNeill, Carrick Flynn, Ben Buchanan, Beba Cibralic, Avonelle Davis, Aurora Johnson, Ashwin Acharya, Ashton Garriott, Anna Puglisi, Amy Chao, Alexandra Vreeman, Alan Loera, Aditi Joshi, Add Oguike, Tina Huang, Thuy Nguyen, Tarun Chhabra, Tantum Collins, Sue Gordon, Stephanie O"Sullivan, Schuyler Moore, Santiago Mutis, Roxanne Heston, Robert Cardillo, Remco Zwetsloot, Rebecca Kagan, Rafay Ur Rehman Khan, Olivia Albrighton-Vanway, Michael Sulmeyer, Michael Page, Max Langenkamp, Matthew Daniels, Lorand Laskai, Kate Collins, John Bansemer, Jeff Ding, Jason Matheny, Jacob Strieb, Jack Lucas, Ilya Rahkovsky, Eri Phinisee, Emelia Probasco, Emefa Addo Agawu, Elsa Kania, Darrin Gladman, Daniel Cebul, Dalila Scott, Dakota Foster, Dakota Cary, Collins Nji, Claire Perkins, Cindy Martinez, Christopher Back, Ronnie Kinoshita, Nii Simmonds, Kevin Wolf, Heather Frase, Walter Haydock, Mina Narayanan, Shuvo Bardhan, Jessica Ji, Owen Daniels, Laissa A., Ella Kay, Caroline Schuerger, Sara Abdulla, Lisa Oguike, Channing Lee, Luke Koslosky, Jack Corrigan, Kyle Miller, Heeu Millie Kim, Adrienne Thompson, Kayla Goode, Faeez J., Eish Sumra, Arsh S., Ali Crawford, Abelardo Cruz Osorio, Shelton Fitch, Maya Gros, Ingrid Dickinson, Alex Friedland, Alan Omar Loera Martinez, Melissa Deng, Mary Hill Brooks, Lizbeth Lucero, J. Guillermo Mendoza Bazán, Filippo Fagnoni, Cinzia Luna, Will Hunt, Piyush Mishra, Oneeb Ul Haq Khan, Gustavo Mauricio Bastien Olvera, Sean Kucer, George Klein, Emma Caviness, Diana Gehlhaus Carew, Darius Diamond, Christina Ismailos, Chris Rohlf, Bryce Farabaugh, Andrew Lohn, Andreas Greiler-Basaldúa, Alex Barker, Simon Godfrey Rodriguez, Raveena Kshatriya, Luwei Lei, Jennifer Keltz, Jasmine Ding, Austin Dahmer, Zuleirys Santana-Rodriguez, Katerina Sedova, Farid Nemri, Rebecca Gelles, Jacob Feldgoise, Wyatt Hoffman, Autumn Toney, Micah Musser, Emily Weinstein, Ngor Luong, Yiming Y., Ines P., Nicolina Demakos, Emily Xue, Ziling Wang, Reginald Brothers, Charlie Wang, Wenchuan Dong, Jack Clark, Melissa Flagg, Daniel Hague, Catherine Aiken, Margarita Konaev, Igor Mikolic-Torreira, Alexander M., Jonathan Murdick, Jennifer Melot, Huey-Meei Chang, Ben Murphy, Andrew Imbrie, Tim G. J. Rudner, Saif M. Khan, Saif Khan, Ryan Fedasiuk, Husanjot Chahal, Dahlia Peterson, Lynne Weil, Jeffrey Ding, Jamie Baker, Daniel Chou, Benjamin Chang, William Hannas, Ziyi Wang, Zachary Arnold, James Dunham, Peggy Evans, Tim Hwang, Tessa Baker, Helen Toner, Dewey Murdick |
Machine Intelligence Research Institute |
175 |
James Payor, Edward Kmett, Victoria Krakovna, Carson Jones, Linda Linsefors, Evan Hubinger, David Simmons, Daniel Demski, Ben Weinstein-Raun, Alex Zhu, Alex Mennen, Alex Appel, Andrew Critch, Buck Shlegeris, Nick Tarleton, Blake Borgeson, Kurt Brown, Jesse Liptrap, Sam Eisenstat, Benjamin Mann, Jeremy Schlatter, Jan Leike, Matthew Graves, Ryan Carey, Connor Flexman, Colm Ó Riain, Aaron Silverbook, Malo Bourgon, Gary Drescher, Robin Hanson, Kaya Stechly, Andrew Lapinski-Barker, Stuart Russell, Ramana Kumar, Jed McCaleb, Jack Gallagher, Jaan Tallinn, Bart Selman, Vanessa Kosoy, Stuart Armstrong, Nate Thomas, Abram Demski, Scott Garrabrant, Luke Muehlhauser, Jessica Taylor, Jake Moskowitz, Jesse Galef, Tsvi Benson-Tilsen, Matthew Fallshaw, Nicolas Gagné, Elizabeth Morningstar, Antonius Lourenço Kasbergen, Lila Rieber, Vipul Naik, Nate Soares, Daniel Lewis, Rob Bensinger, Richard Neal, Robert Mushkatblat, Dávid Natingga, Seth Baum, Roman Yampolskiy, Randal Koene, Nathan Clark, Moshe Looks, Kaj Sotala, James Miller, Sebastian Nickel, Evan Erickson, Oliver Habryka, Steve Rayhawk, Paul Christiano, Patrick LaVictoire, Nisan Stiennon, Mihaly Barasz, Joshua Fox, Jeremy Miller, Bill Hibbard, Benya Fallenstein, Anja Heinisch, Alex Altair, Vladimir Nesov, Stephen Barnes, Louie Helm, Ioven Fables, Patrick Robotham, Daniel Roth, Pedro Chaves, Topher Brennan, Liron Shapira, Carl Shulman, Nickolai Leschov, Jonathan Wang, Cameron Taylor, Tomer Kagan, Pejman Makhfi, Kevin Fischer, Jake Miller, Gwern Branwen, Erica Edelman, Alex Vermeer, Robert V. Brazell, Lincoln Quirk, Nevin Freeman, Minda Myers, Keefe Roedersheimer, Diego Caleiro, Will Newsome, Peter Scheyer, Peter de Blanc, Jasen Murray, Thomas Colthurst, Stanislas Sochacki, Luke Grecki, Daniel Dewey, Abraham Wolk, Janos Kramar, Dennis Fan, Ben Hoskin, Ben Goertzel, Tim Czech, Robert Zahra, Jason Levin, Frank Adamek, Aruna Vassar, Amy Willey, Max Tegmark, Henrik Jonsson, Harrison Willey, Edwin Evans, Anna Salamon, Zack M. Davis, Michael Blume, Kemal Eren, Michael Vassar, Andrew Rettek, Thomas McCabe, Steven Kaas, Roko Mijic, Katja Grace, Justin Shovelain, Andriy Brodskyy, Andrew Hay, Vincent Fagot, Bryan Bishop, Alyssa Vance, Peter Cheeseman, Susan Fonseca-Klein, David Hart, C. Colby Thomson, Jonas Lamis, Steve Omohundro, Bruce Klein, Allison Taguchi, Neil Jacobstein, Brian Atkins, Barney Pell, Carolyn L. Burke, Marcello Herreshoff, Peter Thiel, Jeff Medina, Emil Gilliam, Ray Kurzweil, Nick Bostrom, Christine Peterson, Aubrey de Grey, Michael Roy Ames, Jeff Alexander, Michael Wilson, Michael Anissimov, Christian Rovner, Tyler Emerson, Michael Raimondi, Sabine Atkins, Eliezer Yudkowsky |
Anthropic |
170 |
Joel Lewenstein, Eilona Maitski, Diego Iaconelli, Coyote Codornices Marin, Chris O'Connell, Chinsin Sim, Adam Pearce, Adam Dix, Nina Rimsky, Meg Tong, Mark S., Laila Rafi, Julian Williams, Jonathan Marcus, Joel Pobar, Graham Jackson, Elaine C., Connor Holloway, Christopher Chalek, Ashley Zlatinov, Akila S., Sally Aldous, Rob Greenlee, Ranell Nakayama, Rae Phillips, Patrick Ekeruo, Nicola Lau, Nicholas Marwell, Kyle Turman, Kei Nishimura, JB Boin, Jamie Neuwirth, Isabel Larrow, Isaac Dunn, Hunar Batra, Dana Malman Warren, Carrie Bentley, Brian Delahunty, Alfred Mountfield, Vu Bui, Vinay Rao, Tomasz Korbak, Rishi Gupta, Kate Jensen, Daniel Rosenthal, Brett Andrus, Brendan Collins, Amir Kashanchi, Stephen Jung, Sasha de Marigny, Elena L., Dianne Na Penn, Anton Paquin, Zack Witten, Natalie Esperance, Marisa Gobby, Gautham Raj, Everett Katigbak, Alex Tamkin, Shawn Owen, Nicholas Turner, Laura Colley, Julia Schmaltz, Josiah Burke, Jihong Kim, Jennifer Pisansky, Evan Frondorf, Emmanuel Ameisen, Dan Dascalescu, Aaron Begg, Zubair Jandali, Tony H., Tanya Singh, Samantha Wong, Rachit Agarwal, Jason Clinton, Cassandra Evraets, Benoit Steiner, Ryan Seunghwan Kim, Ruhua Jiang, Pujaa Rajan, Paul-Frederik Schubert, Avital Balwit, Nathan Bailey, Joshua Batson, Jenan Wise, Ansh Radhakrishnan, Angie Lal, Robert Baden, Keri Warr, Julieann Choi, Janel Thamkul, Frances Pye, Esin Durmus, Elizabeth Edwards-Appell, Diana Jung, David Hwang, Ben Kuhn, Alex S., Adam Jermyn, Yifan Wu, Sandy Banerjee, Ryan Soklaski, Nikhil Bhargava, Marina Favaro, Linh-Chi T., Justin Spahr-Summers, Gyula Lakatos, Ethan Forrest, Devi Borg, Brayden McLean, Amanda (Lipson) Kelley, Alex Silverstein, Vlad G., Thompson Paine, Ethan Langevin, Autumn Russell, James Sully, Peter Lofgren, Mike Lambert, Matt Bell, Karina Nguyen, Hongbin Chen, Brian Israel, Oliver Rausch, Landon Goldberg, Neerav Kingsland, Deep Ganguli, Miranda Zhang, Da Yan, Noemí Mercado, Sam Bowman, Guro Khundadze, Nicholas Schiefer, Scott Johnston, Dustin Li, Bryan Seethor, Thomas Liao, Shauna Kravec, Saurav Kadavath, Rebecca Raible, Jackson Kernion, Tom Conerly, Neel Nanda, Jia Yuan Loke, Andy Jones, Liane Lovitt, Jeffrey Ladish, Timothy Telleen-Lawton, Dawn Drain, Anna Chen, Yuntao Bai, Nelson Elhage, Kamal Ndousse, Catherine Olsson, Amanda Askell, Dario Amodei, Danny Hernandez, Benjamin Mann, Jared Kaplan, Jack Clark, Tom Brown, Sam McCandlish, Nicholas Joseph, Daniela Amodei, Moumita Das, Chris Olah, Zac Hatfield-Dodds, Tom Henighan, Nova DasSarma |
The Humane League |
167 |
Aliya Amanzholova, Aurelia Adhiambo, Jonathan Frappier, Caroline Mills, Shad Clark, Paige Reeves, June O., Mike Turowski, Craig Dunham, Nicole Cloutier Frizzo, Liz Fergus, Hannah Truxell, Gabriel Wildgen, Marissa Garst, Danielle Fahs, Ashley Chang, Arnav Aggarwal, Sasha C., Mia Fernyhough, Angel Lau, Rizlane Baladi, Sabrina Gaytan, LaKeisha Arndt, Yaqi Grover, William Kiely, Angel Lugo, Michelle Jackson, Rina Rossi, Claudia E., Rebecca Coleman Lerback, Madeleine Jones, Erin Dorman, Skye Walker, Karen Nilsen, Jessica Crane, Gabrielle Sweetman, Cecilia Valenza, Sajani Fernando, Maddy Dawe, Sydney South, Lily Lu-Lerner, Jennifer Ashley, Anabelle Dunn, Alicia Rodriguez, Janet Martinez, Brooke Shephard, Morgan Nati, Morgan Barber, Alex Wolfe, Nicole Birkhold, Maitlyn Healy, Julia Tomkins, José Elias, David Marten, Cordelia Britton, Agata Nguyen, Darrell Sawczuk, Daniela Escamilla, Kalista Barter, Jessika Griffin, Janosch L., Hannah Murray, Dena Blumenthal, Britta Johnson, Allie Gunter, Ryan Bulzan, Amanda Waxman, Cristina Diniz, Zoë Sigle, Katerra Martin, Chloe Fuller, Paulina Zyskowski, Giovana T., Mikaela Saccoccio, Jennifer Barckley, Jacob Peacock, Anne-Marie Renier, Anna Finch, Samara Mendez, Derek Shiller, Daniel Lusk, Kristen Diederich, Edie Bowles, Asvini Ravindran, Ashley Zebro, Adrian Guinn, Laura Elseroad, Kelsey Joseph, Katrina Dixon, Jyllian Shepard, Gustavo Olvera, Sydney Fox, Stephanie Chase, Alanna Ramsier, Martha Mondragón, Maho Uehara, Diana Cimino, Kyle Fujisawa, Kassy Ortega, Hannah Yates, Gabriela Faz, Emma Goddard, Cristyn Hypnar, Erin McCarver, Pru Elliott, Eryn Johnson, Clarké Snell, Sarah DeMunck, Maho Cavalier, Emily Glassman, Ellie Donohue-Miller, Brenna Taylor, Wendy Watts, Beth Anne Hendrickson, Katie Zarajczyk, Vicky Bond, Romina Giel, Stephanie Frankle, Elyssa Diehl, Zoe Novic, Kelly Myers, Jessie Lingenfelter, Jeni Haines, Thomas Goodman, Sarah De Munck, Michael Windsor, Becki Markle, Laura Nicole Miller, Jon Camp, Clare Farrow, Meghan Smith, John Oberg, Ariav Feingersch, Rochelle Marrett-Smith, Chris Hendrickson, Catherine Liguori, Alex Beck, Rachel Atcheson, Rachel Black, Maddie Segal, Beau Broughton, Chris Liptrot, Ana Ortega, Di Lamont, Alexandria Beck, Chris Guinn, Rachel Huff-Wagenborg, Michelle Kucerak, Kate St. John, Taylor Ford, Heather Bolint, Jennifer Peck, Ethan Dussault, Stephanie Crumley, Adam Peditto, Aaron Ross, Michael Scandle, Andrea Gunn, Lydia Chaudhry, David Coman-Hidy, Jacob Eliosoff, Suzanne Niemoth, Shannon Campion, Olivia Jannuzzi, Neysa Colizzi, Mark Middleton, Lauren Kristine |
GiveWell |
160 |
John Macke, Jack Shangraw, Brett Keller, Dave Wilson, Maddy Kolin, Caira Ortiz, Zachary McLeod, Rachel Mitchell, Carley Stieg, Alexander Singal, Natalie Kanter, Lauren Imholte, Charlotte Fisken, Isabel Vasquez, Elizabeth Eyermann, Adam Salisbury, Laura Portko, Hannah Bell, Erin Crossett, Daisy Hao, Roman Guglielmo, Josh Rosenberg, Jenna Shelby-Glick, Zoe Mahony, Sade McDougal, Meika Ball, Kelly Kopish, Maggie Lloydhauser, Willa Gruver, Shahid Ahmad, Norma Altshuler, James Snowden, Julie Faller, Justin (Loiseau) Labeille, Jeremy Rehwaldt, Neil Buddy Shah, Jason Anderson, Parker Blackiston, Miranda Kaplan, Teryn Mattox, Alicia Weng, Alex Cohen, Gabriela Quintana, Kameron Smith, Michael Eddy, Tom Sittler, Stephanie Stojanovic, Marinella Capriati, Amar Radia, Grace Hultquist, Ben Bateman, Dan Brown, Whitney Shinkle, Charlene Abellana, Caitlin McGugan, Stephan Guyenet, Sarah Ward, Claire Wang, Scott Weathers, Zachary Tausanovitch, Erin Wolff, Rossa O’Keeffe-O’Donovan, Gwern Branwen, Timothy Telleen-Lawton, Isabel Arjmand, Aaron Kavanaugh, Maryana Pinchuk, Heather Youngs, Christian Smith, Chris Somerville, Ajeya Cotra, Nicole Zok, Daniel Martin-Alarcon, Olivia Larsen, Nicholas Joseph, Luisa Rodriguez, Julie Chen, Daniel Dewey, Ahmed Alkhatib, Robin Dey, Laura Ong, Jaime Yassif, Rocio Alba Navarro, Andrew Nevarez, Chelsea Tabart, Karalyn Lacey, Nicole Ross, Lewis Bollard, Tracy Williams, Claire Zabel, Michael Danto, Emma Trefethen, Andrew Martin, Dan Hendrycks, Chloe Cockburn, Caroline Dockes, Brennan Robbins, Arjun Khandelwal, Alex Flidr, Leon Zhang, Julia Wise, Cason Reily, Brian Tse, Sophie Monahan, Laura Muñoz, Sara Altman, Luke Muehlhauser, Catherine Hollander, Lynette Bye, Jens Malmquist, Jake Gibson, David Roodman, Helen Toner, Alexander Berger, Howie Lempel, Nick Beckstead, Christine Tsang, Ben Hoffman, Tyler Heishman, Rebecca Raible, Devin Jacob, Milan Griffes, Shayna Strom, Ruth Levine, Michael Kohm, Jacy Reese, Taylor Smith, Lila Rieber, Martin Lucas, Rob Reich, Nick Wilson, Jake Marcus, Sean Conley, Ben Rachbach, Brigid Slipka, Phil Steinmeyer, Eliza Scheffler, Rebecca Trupin, Dan Heath, Jonah Sinick, Stephanie Wykstra, John Birchall, Cari Tuna, Fred Post, Wendy Knight, Ari Herman, Tom Rutledge, Simon Knutsson, Lindy Miller Crane, Jon Behar, Greg Jensen, Natalie Crispin, Timothy Ogden, Elie Hassenfeld, Bob Elliott, Virginia Zink, Lucy Bernholz, Holden Karnofsky, Audrey Cooper, Madison Stieg |
SENS Research Foundation |
154 |
Kathlene Joyce, Anna Barkovskaya, Isaac Collibee, Samuel Weisiger, Ravi Jain, Marek Pinto, Katrina Anderson, Esmeralda Jimenez, Greg Courson, Elizabeth Gilmour, Manikandan Samidurai, Marcela Atzori, Bronwyn Mogck, Marco Demaria, Yafei Hou, Emily Lillian Fishman, Abdelhadi Rebbaa, Jessica Blair, Oliver Frost, Maria Entraigues Abramson, Ashley Brauning, Annalise Bracher, Elena Magay, Julian Kaljuvee, Kristie Kim, Danting Zeng, Carly Truong, Aly Ung, Tesfahun Admasu, Wynnie Nguyen, Nana Abena Owusuaa Anti, Daniel Clemens, Amit Sharma, Marta Williams, Kristin Barbour, Jessica Lubke, Evan Snyder, Angielyn Campo, Christine Mitchell, Matthew Stocker, Carolyn Barnes, Christian Orion, Kelly Boemmel, Julie K. Andersen, Michael Boocher, Anja Schempf, Amelia Anderson, Caitlin Lewis, Jyothi Devakumar, Brian Kennedy, Viviana Ramalho, Frank Schüler, Steve Hill, David Brindley, Felix Jackson, Martin Rodriguez, Tijana Stanic, Jeanne Loring, Jay Jerome, Blake Masters, Bhavna Dixit, Kaviya Raveendran, Neal Nathan, Jonah Simon , Kathleen Powers, Jerri Barrett, Gabor Forgacs, James Smith, Rebecca Jones, Karina Liker Talreja, Ethan Bassin, Hana Lejmi, Jayanthi Vengalam, David Chambers, Jed Lye, Meredith Giblin, John Moon, George Church, Gregory Chin, Shon Vanhoozer, Justin Rebo, Haroldo Silva, Ehud Goldin, Amutha Boominathan, Megan Smithey, Silvia Gravina, Rob OCallahan, Reto Hoehener, Michael Rae, Iain Inkster, Heidi Ward, Gayathri Swaminathan, David Halvorsen, Sebastian A. Brunemeier, Michael Presley, Jennie Sims, Ghezal Beliakoff, Kelsey Moody, Austin Ray, Rudolph Tanzi, Soren Stirling, S. Mitchell Harman, Nadia Rosenthal, Michael West, Lisa Fabiny Kiser, Alexandra Stolzing, Thaddeus Campbell, Anne Corwin, David Spiegel, Gouri Yogalingam, Markus Stenemo, Stephen Minger, Leonid Gavrilov, Jerry Shay, Irina Conboy, Graham Pawelec, Fyodor Urnov, Chris Mason, Anthony Atala, Daniel Kraft, Ashish Rajput, Matthew O"Connor, Maximus Peto, Daniel Kimbel, Jim ONeill, James O"Neill, William Haseltine, Vladimir Skulachev, Pedro Alvarez, Marisol Corral-Debrinski, María A. Blasco, Judith Campisi, Janko Nikolich-Zugich, Jan Vijg, Bruce Rittmann, Walter Harvey Crompton, Tanya Jones, Jonathan Cain, Bill Liao, Keith Causey, Kevin Perrott, Ben Zealley, Lorenzo Albanello, Horacio Ramirez, Sarah Marr, Michael Kope, Maria Entraigues, Jeff Hall, Barbara Logan, Aubrey de Grey, David Jackemeyer, Johan Aardal, Kevin Dewalt, Jacques Mathieu |
Open Philanthropy |
151 |
Paul Peña, Max Nadeau, Diwangna Kathuria, Daniel Binette, Tom Rowlands, Luke Willey, Kiana Snekcim-Shields, Caroline Daniell, Benjamin Stewart, Julian Hazell, Jasmine Dhaliwal, Benjamin Tereick, Alex Lawsen, Hazel Browne, Trevor Levin, Britney Budiman, Shankara Srikantan, Katharine Collins, Josephine Williams, Rossa O'Keeffe-O'Donovan, Rebca van de Ven, Phillip Greene, Eric Kenney, Ilva Ravinska, Emily White, Eddie Moore, Nisha Austin, Matt Putz, Anna Maybach Sullivan, Raymond Kennedy, Jamie Simonson, Alessandra Peters, Max Daniel, Matt Clancy, Adin Richards, Sam Donald, Michelle Lavery, Martin McDonald, Martin Gould, Lukas Finnveden, Evan McVail , Emma Buckland, Abhi Kumar, Rafael Latham-Proença, Kasey Shibayama, Jennifer Waldmann, James Wagstaff, Philip Zealley, Damon Binder, Nicholas Ravazzolo, James Snowden, Anna Weldon, Maura Taylor, Josh You, Jia Li Leonard, Sai Jahann, Paige Henchen, Norma Altshuler, Joan Margalef, Jason Schukraft, Isabel Juniewicz, Glen Gordon, Kate Pruitt, Meiko Flynn-Do, Christopher Webster, Jake Schwarber, Samuel Scott, Sam Anschell, Rachael Woodard, Lauren Gilbert, Dylan Corliss, Chris Smith, Alex Bowles, Aaron Gertler, Santosh Harish, Luca Righetti, Chris Bakerlee, Cash Callaghan, Adeline Sinclair, Ellie Dunnigan, Rebecca Baron, Javier Prieto, Harshdeep Singh, Zachary Robinson, Rachel Wang, Joey Schnide, Holden Karnofsky, Asya Bergal, Emily Oehlsen, Otis Reid, Molly Kovite, Ajay Karpur, Nathan Calvin, Eli Rose, Saarthak Gupta, Tom Davidson, Peter Favaloro, Rinad Al-Anakrih, Matthew Poe, Leena Jones, Kira Maker, Povneet Dhillon, Andrew Snyder-Beattie, Kathleen Finlinson, Hannah Aldern, Catherine Olsson, Allison Gordon, Persis Eskander, Bastian Stern, Joseph Carlsmith, Jacob Trefethen, Jesse Rothman, Beth Jones, Morgan Davis, Anya Grenier, David Roodman, Daniel De La Torre, Anya Hunt, Amanda Hungerford, David Manheim, Dev Basumallik, Derek Hopf, Michael Levine, Brian Tse, Michelle Crentsil, Heather Youngs, Daniel Martin Alarcon, Chris Somerville, Ajeya Cotra, Jaime Yassif, Daniel Dewey, Rocio Alba Navarro, Nicole Ross, Mike Krieger, Kaitlyn Krieger, Howie Lempel, Elie Hassenfeld, Nick Beckstead, Lewis Bollard, Claire Zabel, Chloe Cockburn, Luke Muehlhauser, Karl Smith, Helen Toner, Alexander Berger, Dustin Moskovitz, Cari Tuna, Jacob Steinhardt, Dario Amodei, Christopher Olah, Paul Christiano |
Centre for Effective Altruism |
149 |
Toby Tremlett, Emma Richter, Cian Mullarkey, Michel Justen, Isobel Phillips, Frances Lorenz, Agnes Stenlund, Elinor Camlin, Conor McGurk, Amarins Veringa, Naomi Nederlof, Ollie Etherington, Sharang Phadke, Shakeel Hashim, Rob Gledhill, Jake McKinnon, Will Howard, Andrew Leeke, Jesse Rothman, Joris Pijpers, Chana Messinger, Lizka Vaintrob, Helena Dias, Eli Nathan, Angelina Li, Sophie Thomson, Oscar Howie, Joshua Axford, Ben Clifford, Ollie Base, Katie Glass, Will Payne, Ivan Burduk, Sarah Cheng, Eve McCormick, Marisa Jurczyk, Jonathan Mustin, Jessica McCurdy, Litawn Gan, Hillary Grills, Charlotte Darnell, Gabriella Overodder, Emma Abele, Yi-Yang Chua, Sara Elsholz, Luke K. Freeman, Jonas Emanuel Vollmer, Frankie Andersen-Wood, Louis Dixon, Catherine Low, Michal Trzesimiech, Barry Grimes, Anine Havn Andresen, Joan Gass, Jah Ying Chung, Max Dalton, Chloe Malone, Kate Hitchcock, Sky Mayhew, Ben West, Nicole Ross, Aaron Gertler, Harri Besceli, Johannes Treutlein, Sam Bankman-Fried, Larissa Hesketh-Rowe, Huw Thomas, Oliver Base, Mason Hartman, Kathryn Mecrow, Caroline Jeanmaire, Tara Mac Aulay, Kit Harris, Risto Uuk, Georgina Groome, John Patrick Addison, Sarah Spikes, Nick McLoota, Emma Gray-Starcevic, Emily Trench, Caitlin Elizondo, Alex Barry, Miranda Dixon-Luinenburg, Ben Garfinkel, Amanda Askell, Marinella Capriati, Kyle Hubbard, Jonathan Courtney, James Snowden, Hauke Hillebrandt, Alison Woodman, William MacAskill, Sam Deere, Oliver Habryka, Michelle Hutchinson, Michael Page, Marcin Kowrygo, Elodie Read, Edward Davenport, Benjamin Drawer, Ben Ryder, Philip Zealley, Andrew Lapinski-Barker, Stephanie Tam, Oliver Davies, Kevin A. Wong, Kerry Vaughan, John Halstead, Irene Tortajada Querol, Haydn Belfield, Tyler Alterman, Stefan Schubert, Seb Farquhar, Rufaida Al Hashmi, Roxanne Heston, Peter Buckley, Pablo Stafforini, Owen Cotton-Barratt, Hayden Wilkinson, Randy Carlton, Amy Labenz, Julia Wise, Danielle May, Celine Chen, John Messamore, Michael Gasiorek, Chris Cundy, Baxter Bullock, Kate Stweart, Kandasi Griffiths, Brian Kateman, Ales Flidr, Josh Jacobson, Chris Jenkins, Kyle Scott, Amber Rose Morgan, Tonja Wright, Sophie Gammage, Marek Duda, George McGowan, Edward Lewis, Lucas Zamprogno, Alex Robson, Callum Calvert, Benjamin Todd, Tom Ash, Robert Wiblin, Niel Bowerman, Nick Beckstead |
Animal Charity Evaluators |
104 |
Andrea Gunn, Alanna Devine, Stien van der Ploeg, Max Taylor, Alina Salmen, Ravi Mulani, Elisabeth Ormandy, Vince Mak, Samantha Berscht, Verónica Diaz Carrai, Selena Darlim, Holly Baines, Brett Mills, Nadine Grinberg, Melissa Guzikowski, Ellen Pelos, Manja Gärtner, Elizabeth Álvarez, Allison Smith, Galina Hale, Paula Meninato, Anna Bruvere, Anagha Uppal, Mark Borthwick, James Faville, Elisabeth Renshaw, Cash Callaghan, Jaya Bhumitra, Marianne van der Werf, Jon Bockman, Kieran Greig, Eric Herboso, Toni Adleberg, Sofia Davis-Fogel, Hibba Mazhary, Emilia Cameron, Sydney Heiss, Sydne Daniels, Heather Herrell, Echo Sun, Chris Byrd, Carlene Kucharczyk, Catherine Derieux, Rana Ejtehadian, Maria Salazar, Ashwin Acharya, Roisin McAuley, Larry Butz, Kathryn Asher, Nicholas Goldowsky-Dill, Mamie Hamshere, Jamie Spurgeon, Irene Tortajada Querol, Alexandra Johnson, Jordan Ross, Becca Imrich, Jessica Beames, Zach Freitas-Groff, Oliver Austin, Lauren Harris, Henry Phipps, Cameron Meyer Shorb, Kalista Barter, Kristie Taylor, Claire Zabel, Spencer Greenberg, Sam Bankman-Fried, Robert Wiblin, Peter Singer, Peter Hurford, Luke Hecht, Jonas Müller, Jeff Sebo, Gina Stuessy, Greg Boese, Lucia Tomassini, Sawsan Khalaf, Alexis Carlier, Patrick Arnold, Leah Edgerton, John Halstead, Jonas Emanuel Müller, Amanda Cesario, Pablo Mosteiro, Dee Perez, Krystal Caldwell, Jacy Reese, Tonja Wright, Glen Watson, Queenie Tsui, Max Carpendale, Amanda Lueke, Renee Shamloo, Jay Quigley, Erika Alonso, Alexa Zmich, Krisztina Filep, Jason Kirschner, Gary Shapiro, Amanda Hope, Eitan Fischer, Carrie Tanasichuk, Venky Kannan, Louis Fletcher |
80,000 Hours |
96 |
Lauren Kuhns, Anemone Franz, Zach Robinson, Violet Buxton-Walsh, Eli Rose, Nicole Ross, Nick Beckstead, Nik Mastroddi, Balázs Rapi, Abigail Hoskin, Kempe Gay-Brydges, Jørgen Ljønes, Huon Porteous, Conor Barnes, Cody Fenwick, Sudhanshu Kasewa, Kush Kansagra, Jess Smith, Benjamin Hilton, Ben Cordell, Bella Forristal, Andrew Leeke, Valerie Richmond, Tasha McCauley, Litawn Gan, Matt Reardon, Alex Lawsen, Luisa Rodriguez, Katy Moore, Sashika Coxhead, Habiba Islam, Louis Dixon, Jenna Peters, Josh Axford, Arden Koehler, Hilary Greaves, Mary O’Connor, Claire Zabel, Chloe Malone, Howie Lempel, Michelle Hutchinson, Caitlin Elizondo, Naoki Peter, Mason Hartman, Larissa Hesketh-Rowe, Brian Tse, Nadine van der Waal, Keiran Harris, Brenton Mayer, Tara Mac Aulay, Miranda Dixon-Luinenburg, Julia Wise, Peter McIntyre, María Gutiérrez Rojas, Robert Wiblin, Carl Shulman, Peter Hartree, Owen Cotton-Barratt, Jess Whittlestone, Matthew van der Merwe, Toby Ord, Paul Christiano, James Norris, Max Siegel, Isaac Lewis, Jenny Brennan, Adam Casey, Roman Duda, Jacob Trefethen, Jonathan Willis, Jeff Pole, Andreas Mogensen, Tom Ash, Matt Wright, Joey Savoie, Jake Nebel, Ilan Fischer, George McGowan, Abbie Taylor, Max Deacon, Mark Lee, Niel Bowerman, Ashley Dodge, Vicky Clayton, Tom Rowlands, Sebastian Farquhar, Robbie Shade, Richard Batty, Max Harris, Matt Gibb, Lisanne Pueschel, Karwai Ng, Eric Gastfriend, David Leon, Benjamin Todd, William MacAskill |
Center for Human-Compatible AI |
82 |
Rafael Albert, Tom Lenaerts, Moritz Hardt, Jakob Foerster, Brian Christian, Noor Brody, Pulkit Verma, Yuxi Liu, Lawrence Chan, Jessy Lin, Dan Hendryks, Cassidy Laidlaw, Alyssa Li Dayan, Alex Gunning, Stephen Casper, Sören Mindermann, Sergei Volodin, Pedro Freire, Neel Alex, Matthew Rahtz, Johannes Treutlein, Harry Giles, Eric Michaud, Cynthia Chen, Charlotte Roman, Rediet Abebe, Nika Haghtalab, Rachel Freedman, Meir Friedenberg, Shlomi Hod, Jess Reidel, Alex Turner, Micah Carroll, David Lindner, Thomas Krendl Gilbert, Sam Toyer, Michael Dennis, Vincent Corruble, Jacob Steinhardt, Steven Wang, Karthika Mohan, Martin Fukui, Caroline Jeanmaire, Cody Wild, Vael Gates, Rohin Shah, Adam Gleave, Niko Kolodny, Brandon Perry, Michael Littman, Smitha Milli, Monica Gates, Daniel Filan, Jaime Fernandez Fisac, Dylan Hadfield-Menell, Marion Fourcade, Lara Buchak, Ken Goldberg, Juliana Schroeder, John Zysman, Demian Pouzo, Dawn Song, Charis Thompson, Alison Gopnik, Rosie Campbell, Mariano Florentino Cuéllar, Siddharth Srivastava, Gillian Hadfield, Tania Lombrozo, Christopher Cundy, Beth Barnes, Dmitrii Krasheninnikov, Andrew Critch, Mark Nitzberg, Satinder Singh Baveja, Michael Wellman, Joseph Halpern, Bart Selman, Tom Griffiths, Anca Dragan, Pieter Abbeel, Stuart Russell |
Effective Altruism Foundation |
73 |
Jia Yuan Loke, Daniel Kokotajlo, Julian Stastny, Jesse Clifton, Hadrien Pouget, Eric Chen, Emery Cooper, Anthony DiGiovanni, Ali Merali, Paul Knott, Mojmír Stehlík, Michael Aird, Alexander Lyzhov, Maxime Riché, Amrit Sidhu-Brar, Linh Chi Nguyen, Lucius Caviola, David Pearce, Daniel Rüthemann, Adrian Hutter, Ulla Wessels, Olle Häggström, Ole Martin Moen, Naoki Peter, Klaus Wälde, Dina Pomeranz, Brian Tomasik, Anni Leskelä, Stefan Klein, Sascha Fink, Sarah Dörpinghaus, Rajshri Jayaraman, Melinda Lohmann, Johannes Treutlein, David Althaus, Thomas Metzinger, Persis Eskander, Ozy Brennan, Jasper Götting, Jan Dirk Capelle, Denis Drescher, Pascal Zimmer, Max Räuker, Alfredo Parra, Kim Korte, Adrian Rorheim, Lukas Gloor, Jona Sicheneder, Jeff Jordan, Alina Mendt, Tobias Pulver, Ruairí Donnelly, Anne Wissemann, Marcello Veronese, Anna Riedl, Mihai Badic, Kay Honegger, Kaspar Gertsch, Jonas Vollmer, Anna Travinskaya, Stefan Torges, Ricky Venz, Raffael Fasel, Philipp Ryf, Julienne Wenger, Jonathan Erhardt, Ewelina Tur, Daniel Kestenholz, Charlotte Blattner, Adriano Mannino, Patrick Germann, Natalie Cargill, Max Daniel |
Future of Humanity Institute |
72 |
Patrick Butlin, Elise Bohan, Matthew van der Merwe, Janvi Ahuja, Peter Wills, Isaac Friend, Maria Violaris, Joar Skalse, Hannah Klim, Tushant Jha, Sam Clarke, Mrinank Sharma, Karolina Milewicz, Duncan Snidal, Michael Osborne, Jacob Lagerros, Michael Cohen, Jan Brauner, Thomas Orton, Roger Grosse, Lewis Hammond, Carla Zoe Cremer, Michael Montague, David Manheim, Ondrej Bajgar, Gregory Lewis, Ryan Carey, Michael Bonsall, Helen Toner, Tom McGrath, Robin Hanson, Paul Christiano, Jan Leike, Ben Garfinkel, Sören Mindermann, William Saunders, Neal Jean, Girish Sastry, Tamay Besiroglu, David Kristoffersson, Piers Millett, John Salvatier, David Krueger, David Abel, Allan Dafoe, Carrick Flynn, Andrew Snyder-Beattie, Nick Beckstead, Daniel Dewey, Toby Ord, Anders Sandberg, Vincent C. Müller, Stuart Armstrong, Sebastian Farquhar, Seán Ó hÉigeartaigh, Roxanne Heston, Owain Evans, Niel Bowerman, Nick Bostrom, Miles Brundage, Kyle Scott, Katja Grace, Jeffrey Ding, Jade Leung, Eric Drexler, Daniel Filan, Clare Lyle, Christopher Cundy, Chelsea Guo, Cecilia Tilli, Carl Shulman, Baobao Zhang |
Johns Hopkins Center for Health Security |
68 |
Natasha Kaushal, Paula Olsiewski, Emily Pond, Lauren Sauer, Rachel West, Prarthana Vasudevan, Kathleen Fox, Rachel Vahey, Tener Goodwin Veenema, Christina Potter, Giovanna Pontes, Andrew Liu, Sterling Sawaya, Carolina Andrada, Richard Bruns, Elena Martin, Elizabeth Lee Daugherty Biddison, Margaret Miller, Richard Waldhorn, Lucia Mullen, Hannah Ottman-Feeney, Lane Warmbrod, Michael Montague, Marc Trotochaud, Nancy Connell, Shyneese Richardson, Meredith Piplani, Tommy O'Keefe, Amanda Kobokovich, Divya Hosangadi, Julia Cizek, Michael Snyder, Tia Boyd, Christopher Hurtado, Caitlin Rivers, Nick Alexopulos, Alison Pack, Elaine Hughes, Tasha King, Richard E. Waldhorn, Dan Hanfling, Gigi Kwik Gronvall, Price Tyson, Tanna Liggins, Maria Jasen, D. A. Henderson, Colonel Randall Larsen, Matthew Watson, Matthew Shearer, Diane Meyer, Crystal Watson, Eric Toner, Monica Schoch-Spana, Jennifer Nuzzo, Tara Kirk Sell, Amesh Adalja, Anita Cicero, Tom Inglesby, Sanjana Ravi, Andrea Lapp, Jackie Fox, Debora Sandiford, Tommy O"Keefe, Alyson Browett, Clint Haines, Anita Smith, Tara O'Toole, Lee Daugherty Biddison |
SCI Foundation |
65 |
Pheona Croom-Johnson, Duncan Millar, Alice Maurel, Anna Georgeson, Pancy Poon, Matt Dixon, Suzy Campbell, Rina Soepeno-Pettit, Leon Kpakiwa, Allen Jackson, Joshua Oliech, Mwelecele Ntuli Malecela, Paula Plaza, Gabrielle Laing, Katie Fantaguzzi, Edridah Muheki, Ricardo Thompson, Pauline Mwinzi, Pamela Mbabazi, Michael Templeton, Lesong Conteh, Joanne Webster, David Heymann, Dan Irvine, Charles King, Adrian Hopkins, Tony Lawrence, Scott Wheatley, Sarah Walsh, Paula Laird, Matt Heger, Mary Woodgate, Jon Gorrie, Ann Kelly, Angela Bowen, Lord Sandy Trees, Peter Dranfield, Neil Ferguson, Justine Frain, Deborah Ashby, David Rollinson, Alan Fenwick, Nadia Ben Meriem, Mousumi Rahman, Johara Nadri, Jenny Burrill, Carolyn A Henry, Caroline Pensotti, Ashley Preston, Neerav A Dhanani, Mario Gronert, Carlos A Torres Vitolas, Beatriz Calvo Urbano, Annalan Navaratnam, Alexandra Carlin, Marie-Aimee Sandrine, Emma I. Lyngedal, Alan Hunt, Yael Velleman, Najwa Al Abdallah, Lynsey Blair, Fiona Fleming, Wendy E Harrison, Karen Maddock, Paula Pinto Araya |
Future of Life Institute |
58 |
Daniel Dewey, Jesse Galef, Zara Yaqoob, Yishuai Du, Xin Wen, Will Jones, Victoria Krakovna, Vera Koroleva, Tucker Davey, Taylor Jones, Stuart Russell, Stephen Hawking, Saul Perlmutter, Risto Uuk, Richard Mallah, Rafael Martinez-Galarza, Peter Haas, Nick Bostrom, Na Li, Morgan Freeman, Melody Guan, Meia Chita-Tegmark, Max Tegmark, Max Kesin, Martin Rees, Mark Brakel, Lucas Perry, Kazue Evans, Janos Kramar, Jacob Trefethen, Jacob Beebe, Jaan Tallinn, Gus Docker, Grzegorz Orwiński, George Church, Frank Wilczek, Francesca Rossi, Erik Brynjolfsson, Eric Gastfriend, Emilia Javorsky, Elon Musk, David Stanley, Daniel R. Miller, Claudia Prettner, Christof Koch, Chase Moores, Carlos Ignacio Gutierrez, Blake Pierson, Ariel Conn, Anthony Aguirre, Anna Yelizarova, Anna Hehir, Andrea Berman, Ales Flidr, Alan Yan, Alan Guth, Alan Alda, Akhil Deo |
Albert Schweitzer Foundation |
56 |
Lea Tahnee Budna, Florian Werner, Felice Lewandowski, Corinna Schumann, Sylvi Paulick, Mareike Klinger-Strobel, Loretta Schulte, Linda Eickelau, Lina Petri, Konstantinos Tsilimekis, Karolina Kunda-Kuwieckij, Kai Tittmann, Jennifer Wilke, Henner Brünjes, Florian Witkowski, Eva Seifert, Esther Rabofski, Elisa Volkmer, Doreen Rothe, Carsten Halmanseder, Anne Bohl-Gorny, Anna-Maria Renner, Anna Stief, Andrea Broszio, André Sabosch, Aleksandra Furgała, Ulf Jürgens, Theresa Fedder, Sophie Langner, Sabrina Grela, Robin Rader, Rieke Petter, Nele Köster, Natascha Brecht, Michelle Pliquett, Martin Brandenburg, Marietheres Reinke, Milena Henn, Anne Schäfer, Stephanie Knabe, Diana von Webel, Jonas Becker, Ewa Prokopiak, Janika Kleine, Inken Jakob-Thome, Luisa Böhle, Kurt Schmidinger, Hans-Georg Kluge, Markus Keller, Mahi Klosterhalfen, Hans Hinrich Sambraus, Erich Gräßer, Christoph Maisack, Wolfgang Schindler, Rolf Hohensee, Silja Kallsen-MacKenzie |
Center on Long-Term Risk |
56 |
Harriet Patterson, Caspar Oesterheld, Mia Taylor, Yuri Manca, Emery Cooper, Francis Rhys Ward, Francis Priestland, Sara Haxhia, Nicholas Goldowsky-Dill, Adrià Garriga-Alonso, Tristan Cook, Rory Svarc, Nicolas Macé, Megan Kinniment-Williams, Lewis Hammond, Julia Karbing, Jack Koch, Tom Shlomi, Gustavs Zilgalvis, Euan McLean, Paul Knott, Daniel Kokotajlo, Hadrien Pouget, Naoki Peter, Jia Yuan Loke, Mojmír Stehlík, Maxime Riché, Ali Merali, Michael Aird, Melinda Lohmann, Linh Chi Nguyen, Jonas Vollmer, Anthony DiGiovanni, Julian Stastny, Eric Chen, Anthony DiGiovannni, Alexander Lyzhov, Ulla Wessels, Ruairí Donnelly, Olle Häggström, Ole Martin Moen, Lukas Gloor, Lucius Caviola, David Pearce, David Althaus, Daniel Rüthemann, Brian Tomasik, Anni Leskelä, Adrian Hutter, Amrit Sidhu-Brar, Nicolas Feil, Alfredo Parra, Jesse Clifton, Stefan Torges, Thomas Moispointner, Daniel Kestenholz |
Lifespan Extension Advocacy Foundation |
55 |
Denise Barker, Vitalii Winter, Rose Opbroek, Stephanie D., Brent Nally, Chris Linnell, Veera Wikström, Sedeer el-Showk, Greg Gillispie, Arkadi Mazin, Fatima Hill, Christie Sacco, Natasha Vita-More, Tim Maupin, Thomas Warner Lenior, Nina Khera, Alejandro De La Parra Solomon, Victor Bjoerk, Tam Hunt, Kali Carrigan, Patrick Deane, Ariah Mackie, Mattijs Vonk, Josh Conway, Nicola Bagalà, Brian M. Delaney, Ryan Bethencourt, Michael Kope, Irina Conboy, Steven.A.Garan, Michael Rose, Vera Gorbunova, Aubrey de Grey, Robert Shmookler Reis, Valter Longo, Nina Tandon, Peter Elliott, Judith Campisi, George Church, David Sinclair, Paul A. Spiegel, Andrew Aiello, Èrico Lopez, Nicholas Singh, Ryan O"Shea, Javier Noris, Steve Hill, Elena Milova, Bobby Andishmand, Eric Schulke, Desireé Duffy, Richard Kaufman, Oliver Medvedik, Apneet Jolly, Keith Comito |
Methuselah Foundation |
55 |
Simon Fleming, Mauris De Silva, Luis Alvarez, Andre Terzic, Laura Niklason, Joseph P. Vacanti, Korkut Uygun, Harald Ott, Robert Nerem, Danielle Ruiz, Sergio Ruiz, Jeffrey Molkentin, Robert Langer, Chris Mason, Paolo Macchiarini, Eric Lagasse, Armand Keating, Valerie Gouon Evans, Jonathan Epstein, Wolfram Goessling, Gabor Forgacs, Paolo De Coppi, Raymond Chung, Sangeeta Bhatia, Karen Christman, Christopher Breuer, Stephen BadyLak, Anthony Atala, Emilie McWilliams, Ting Kelly, Bjorn Cooley, Ross Robertson, Kevin Perrot, Florina Linco, Dane Gobel, Tyler Emerson, William Wagner, Cathy Prescott, Bernard Siegel, Alan Russell, Keith Murphy, William Hinman, Scott Collins, Steven Spindler, John Speakman, Christiaan Leeuwenburgh, Tom Johnson, Don Ingram, Huber Warner, Robert Cohen, David Jacobs, Roger Holzberg, Craig A. Cooney, Andrzej Bartke, David Gobel |
Sentience Politics |
45 |
Priska Baur, Naomi Rey, Markus Wild, Luisa Baumgartner, Lea Born, Katerina Stoykova, Julia Huguenin, Charlotte Born, Charles Saint-Marc, Anna Grun, Johanna Kuhn, Mirjam Arn, Urban Müller, Tamina Graber, Melina Tan, Rahel Alt, Angelina Dobler, Silvano Lieger, Reto Walther, Noëmi Erig, Daniel Rüthemann, Anna Travinskaya, Valentin Salzgeber, Ivo Mändli, Johannes Leutenegger, Salome Bechtler, Naoki Peter, Philipp Ryf, Sophie Kwass, Tobias Pulver, Meret Schneider, Jonas Vollmer, Persis Eskander, Ozy Brennan, Kelly Witwicki, Anne Wissemann, Raffael Fasel, Lucius Caviola, Adrian Rørheim, Tobias Baumann, Natalie Cargill, Camila Rauchwerger, Tanja Rüegg, Stefan Torges, Adriano Mannino |
Suvita |
44 |
Payal, Vivek, Vishal, Snehal, Shubham, Sandhya, Rani, Gopi, Devika, Rounak Kumar, Mario Pinto, Michael Kinzer, Swapnil, Shweta Saxena, Soni Kumari, Manoj Kumar Chaudhary, Kundan Prasad, Deepak Bansal, Allen Francis, Sonu Kumar, Ravi Prakash Ojha, Ram Prakash Dube, Rakhi Singh, Mukesh Raj, Mohammad Munaf, Sapna Kumari, Varsha Venugopal, Fiona Conlon, Ujwal Thakar, Sweety Singh, Sumit Swami, Priya Ajmera, Patrick Stadler, Krutika Ravishankar, Katriel Friedman, Kahkasha Khan, Jyoti Rajput, Juhi Kumari, Joey Savoie, Deepika Kumari, Asif Akhtar Khan, Anupam Kumari, Amritesh Nishad, Alex Catalán Flores |
Effective Altruism Geneva |
43 |
Ivan Madan, Naomi Nederlof, Samia Hurst, Brenda Penante, Julian Englert, Tomas Turner, Lê Nguyen Hoang, Sergei Volodin, Elias Friman, Louis Faucon, Mihaela Ciubotaru, Nicolas Durussel, Cristina Bahamonde, Ellie Osborne, Chim Lee, Marko Gajic, Florent Berthet, Safiah Mai, Emma Dayer-Tieffenbach, Maïlys Fischer, Linnea Hakansson, Julian Theseira, Alvaro Candia, Solomon Anzagra, Julie Charef, Priya Mohana Selvamani, Ryan Mullen, Oliver Bramford, Nora Ammann, Ruben Schmidle, Igor Krawczuk, Konrad Seifert, Olivier Leutke, Cameron Schmidt, Jan Pieter Snoeij, Arielle Hirschi, Lee Sharkey, Olympe Peretz, Janique Behman, Matthieu Vétois, Jela Ali, Neigeline Rivollat, Maxime Stauffer |
Rethink Priorities |
42 |
Rachel Norman, Max Räuker, Ashwin Acharya, Ben Snodin, Amanda El-Dakhakhni, Renan Araújo, Romina Giel, Alexander Lintz, Rachael Miller (Harrison), Greer Gosnell, Samara Mendez, Jacob Peacock, Bruce Tsai, Carolina Salazar, Dominika Krupocin, Willem Sleegers, Jamie Elsey, Ruby Dickson, Jenny Kudymowa, William McAuliffe, Michael St. Jules, Bob Fischer, David Reinstein, Janique Behman, Michael Aird, David Rhys Bernard, Vicky Bond, Linchuan Zhang, Ozzie Gooen, Holly Elmore, Abraham Rowe, Luisa Rodriguez, Neil Dullaghan, Saulius Šimčikas, Daniela R. Waldhorn, Kim Cuddington, David Moss, Peter Hurford, Marcus Davis, Cameron Meyer-Shorb, Derek Foster, Jason Schukraft |
Center for Applied Rationality |
39 |
Kyle Scott, Kathryn Schmiedicke, Xavier Prospero, Brienne Strohl, Leah Bookish, Luke Raskopf, Adam Scholl, Adom Hartell, Tsvi Benson-Tilsen, Timothy Telleen-Lawton, Stephanie Zolayvar, Qiaochu Yuan, Matthew Graves, Jordan Tyrrell, Eric Rogstad, Ben Goldhaber, Elizabeth Garrett, Eli Tyre, Cat Lavigne, Michael Blume, Jesse Liptrap, Oliver Habryka, Michael Keenan, Lauren Lee, Davis Kingsley, Jack Carroll, Ben Sancetta, Pete Michaud, Eric Chisholm, Peter McIntyre, Dan Keys, Michael Smith, Andrew Critch, Leah Libresco, Kenzi Amodei, Julia Galef, Gwern Branwen, Duncan Sabien, Anna Salamon |
One for the World |
39 |
Kristy Wong, Ella Matza, Chloë Cudaback, Brian L., Bhumika Rathore, Hanna Pálya, Emily Holway, Evelyn Baek, Tamara Hamade, Sam Hocking, Bradley Graham, Mikhail Oza, Tom Eastell, Emma W, Lauranne Duffaut, Fernando S., Alexei Smirnov, Samantha Heald, Kennan McClung, Jack Lewars, Lorelei Robinson, Victoria Rau, Courtney Fu, Ian Yamey, Charles Kay, Charlie Scott, Evan McVail, Stefano G., Emma Ayache, Pim Kangsanan, Nadav Steinmetz, Jennifer Wong, Steve Hind, Brooke Berman, Robert Struck, Liz Stiverson, Rossa O’Keffe-O’Donovan, Joshua McCann, Kate Epstein |
Leverhulme Centre for the Future of Intelligence |
37 |
Kay Firth-Butterfield, Neil Lawrence, Alan Winfield, Michael A. Osborne, Lucy Cheke, Heather Roff, Beth Singler, José Hernández-Orallo, Tameem Adel, Kanta Dihal, Karina Vold, Henry Shevlin, Rune Nyrup, Sarah Dillon, Susan Gowans, Andrew Snyder-Beattie, Adrian Weller, Thomas D. Grant, Seán Ó hÉigeartaigh, David Runciman, Stephen John, Marta Halina, Anna Alexandrova, Murray Shanahan, Stuart Russell, Nick Bostrom, Stephen Cave, Zoubin Ghahramani, Huw Price, Demis Hassabis, Manuela M. Veloso, Francesca Rossi, Martin Rees, Philip Pettit, Alison Gopnik, Margaret Boden, Martina Kunz |
Global Catastrophic Risk Institute |
35 |
Dakota Norris, Allan Suresh, Uliana Certan, Kyle L. Evanoff, McKenna Fitzgerald, Oliver Couttolenc, Andrea Owe, Jared Brown, Lena Wang, Jenny Mith, Matthijs Maas, Jessica Cianci, Trevor White, Gary Ackerman, Roman Yampolskiy, Caroline Zaw-Mon, Dave Denkenberger, Robert de Neufville, Arden Rowell, Jianhua Xu, U. Tuncay Alparslan, Steven Umbrello, Jacob Haqq-Misra, Mark Fusco, Kaitlin Butler, Grant Wilson, Tim Maher, Matt Moretto, Kelly Hostetler, Tony Barrett, Seth Baum, Adam Scholl, Marilyn Cotrich, Seán Ó hÉigeartaigh, John Garrick |
GoodAI |
34 |
Karolína H., Ryan Camilleri, Jose Solorzano, Alex Angelini, Sarka Krejcova, Stephanie Wendler, Reham Bukhari, Viktorie Knezkova, Steffen Eichler, Petr Šimánek, Isabeau Premont-Schwarz, Petr Šrámek, Michal Dvořák, Christine Lee, Will Millership, Lucie Krestova, Marek Havrda, Jan Feyereisl, Olga Afanasjeva, Martin Poliak, Marek Rosa, Simon Andersson, Přemek Paška, Jaroslav Vitku, Wendelin Boehmer, Šimon Šicko, Shantesh Patil, Petr Hlubuček, Nicholas Guttenberg, Lucia Šicková, Joseph Davidson, Jan Štafa, Filip Hauptfleisch, Dominik Čech |
Alvea |
33 |
Stephanie Koehl, Ryan Duncombe, Neha Shah, Kaila Bennett, Anna Tsykalova, Tobias Odendahl, Tatenda Ngwaru, Pascal Scheven, Miriam Huerta, Maximilian Schons, Kyle Webster, Jamie Balsillie, James Smith, Ethan Alley, Dylan Miars, Chris Painter, Angela Cai, Althea McLaughlin, Adam Trotman, Subbu Krishnaji, Sarah Robinson, Kenza Samlali, Jonathan Knight, Connor Flexman, Brian Wang, Brent Packer, Anemone Franz, Alexander Large, Kyle Fish, Johnson Ramsaur, Gianni Bennardo, Cate Hall, Grigory Khimulya |
Happier Lives Institute |
33 |
Teis Rasmussen, Stephan Tegtmeier, Robin van Dalen, Paul Davies, Justus Arndt, Derek Foster, Andrew Fisher, Amanda Mai, Sid Sharma, Caitlin Walker, Vanessa See, Ulf Johansson, Tatjana Višak, Peter Singer, Peter Brietbart, Marcin Kowrygo, Lucia Coulter, Karolina Sarek, Julian Jamison, Jide Alaga, Ethan Bialick, Eemaan Thind, Brendan Eappen, Joel McGuire, Clare Donaldson, Michael Plant, Joey Savoie, Justus Baumann, Sonia Vallentin, Nikita Patel, Jasper Synowski, Florian Kuhlmeier, Barry Grimes |
Legal Priorities Project |
33 |
Alexander Puutio, Laurens Prins, Jeff Sebo, José Jaime Villalobos, Judge William Garfinkel, Jade Leung, Cate Hall, John Bliss, Pauline Bomball, Alfredo Parra, EJ Lee, Suzanne Van Arsdale, Karolina Sarek, Leonie Kößler, Tyler John, Cullen O'Keefe, Renan Araújo, Cecil Yongo Abungu, D Black, Lingxi Chenyang, Leor Zmigrod, Alasdair Phillips-Robins, Lisa Forsberg, Julian Aveling, Nick Hollman, Devin Mauney, Vivian Dong, Habiba Islam, Kevin Tobia, Jonas Schuett, Bradly Condon, Eric Martínez, Christoph Winter |
Center for AI Safety |
32 |
Rebecca Rothwell, Ayush Panda, Isabelle Barrass, Zifan Wang, Matthias Hein, David Bau, Long Phan, Ayham Al-Saffar, Xuwang Yin, Aidan O'Gara, Suryansh Mehta, Corin Katzke, Marc Carauleanu, Max Kaufmann, David Lambert, Sidney Hough, Scott Emmons, Michael Chen, Mantas Mazeika, Kevin Liu, Jun Shern Chan, Dan Hendrycks, Andy Zou, Nathaniel Li, Joshua Clymer, Anders Edson, Alex Pan, Madhav Malhotra, Steven Basart, Rune Kvist, Oliver Zhang, Thomas Woodside |
Effective Altruism Funds |
31 |
Olivia Jimenez, Caleb Parikh, Ashley Lin, Mikaela Saccoccio, Michelle Hutchinson, Jonas Vollmer, Alexandria Beck, Karolina Sarek, Matthew Fallshaw, Kerry Vaughan, Peter McIntyre, Peter Wildeford, Oliver Habryka, Nicole Ross, Nick Beckstead, Megan Brown, Max Daniel, Matt Wage, Marcus A. Davis, Luke Ding, Lewis Bollard, Kieran Greig, Helen Toner, Fabio Kuhn, Evan Hubinger, Elie Hassenfeld, Denise Melchin, Buck Shlegeris, Asya Bergal, Alex Foster, Adam Gleave |
FLOWERS |
31 |
Alvaro Ovalle Castaneda, Florian Golemo, Benjamin Clément, Sébastien Forestier, William Schueller, Cem Karaoguz, Adrien Matricon, Céline Craye, Alexandra Delmas, Gennaro Raiola, Baptiste Busch, Panagiotis Papadakis, Thibaut Munzer, Guillaume Duceux, Louis-Charles Caron, Damien Caselli, Théo Segonds, Stéphanie Noirpoudre, Loïc Dauphin, Matthieu Lapeyre, Nicolas Rabault, Yoan Mollard, Pierre Rouanet, Nicolas Jahier, Didier Roy, Anna-Lisa Vollmer, Freek Stulp, Alexandre Gepperth, David Filliat, Manuel Lopes, Pierre-Yves Oudeyer |
Rethink Charity |
31 |
Aishwarya (Aisha) G., Megan Jamer, Kalista Barter, Ozzie Gooen, Travis Cooper, Alexander Gordon-Brown, Jessica Marcus, Ilva Ravinska, Litawn Gan, Colm Ó Rian, Caleb Ontiveros, Harysh Ilanghovan, Erika Alonso, Sören Mindermann, Aaron Gertler, Haseeb Qureshi, Ben Clifford, Michal Trzesimiech, Catherine Low, Richenda Herzig, Siobhan Brenton, Tee Barnett, Marcin Kowrygo, Jacob Grossbard, David Moss, Marisa Jurczyk, Marcus A. Davis, David Vatousios, Baxter Bullock, Peter Hurford, Ed Prokop |
Ought |
30 |
Adrian Smith, Sarah Park, Maggie Appleton, Luke Stebbing, Charlie George, James Brady, Ian McKenzie, Justin Reppert, Eli Lifland, Amanda Ngo, Aparna Ashok, Jungwon Byun, Neal Jean, Milan Griffes, Girish Sastry, Chris Cundy, Ben Weinstein-Raun, Ben Goldhaber, Andrew Schreiber, Paul Christiano, Ozzie Gooen, Owain Evans, Ben Rachbach, Noah Goodman, Ben West, Zachary Miller, Zac Kenton, Tom McGrath, Ryan Carey, Andreas Stuhlmüller |
Against Malaria Foundation |
29 |
Ruth Hattersley, Jonas Wagner, Hilary Ranson, Sylvie More, Aisling Leow, Julian Austin, Jenny Kent, Shaun Walsh, Jo Lines, Grace Malenga, Steve Lindsay, Sylvia Meek, Stephanie Cook, Nick White, Julie Makani, Jonathan Calascione, Guy Davis, Don de Savigny, Brian Greenwood, Bob Snow, Bill Boler, Ayo Palmer, Andy Lewis-Pratt, Abdisalan Mohamed Noor, Peter Sherratt, Andrew Garner, Jeremy Schwartz, Rob Mather, Richard Lane |
Foundational Research Institute |
29 |
Lukas Gloor, Anni Leskelä, Kaj Sotala, Brian Tomasik, Max Daniel, Johannes Treutlein, Ruairí Donnelly, Ole Martin Moen, Ulla Wessels, David Althaus, Holly Elmore, Matīss Apinis, Ewelina Tur, Andrei Pöhlmann, Janko Prester, Olle Häggström, Lucius Caviola, Caspar Oesterheld, David Pearce, Bengt Brülde, Simon Knutsson, Adriano Mannino, Adrian Hutter, Tobias Baumann, Nicolas Feil, Louis Francini, Daniel Kestenholz, Alfredo Parra, Jesse Clifton |
Charity Science Health |
28 |
Krutika Ravishankar, Tanay Chanda, Juliette Finetti, Nithya Nagarathinam, Jake Peters, Varun Agrawal, Sunil Paripelli, Peter Quin-Conroy, Katriel Friedman, Erik Hausen, Arjun Kumar, Amit Aglawe, Ritesh Meshram, Gunjan Shukla, Peter Hurford, Siobhan Brenton, Sanjiv Saigal, Mukesh Verma, Abhijit Roy, Scott Weathers, Mark Engelbert, Mario Pinto, Marcus A. Davis, Charlie Whittaker, Baxter Bullock, Mohammad Munaf, Katherine Savoie, Joey Savoie |
Giving What We Can |
28 |
Jade Amos, Grace Adams, Jasper Hartong, Pablo Melchor, Luke Freeman, Marcin Kowrygo, Tomás Magalhães, Thomas Sittler, Sam Deere, William MacAskill, Toby Ord, Surbhi Bharadwaj, Michael Townsend, MF Mika, Katy Moore, Julian Hazell, Julia Wise, John Patrick Addison, Jo Duyvestyn, Heather Heckman, Greg Gianopoulos, Geetanjali Basarkod, Floris Wolswijk, Faiz Surani, Dominika Krupocin, Ben Chugg, Andrew Leeke, Alex Savard |
Raising for Effective Giving |
28 |
Philipp Gruissem, Alfredo Parra, Jonas Vollmer, Daniel Kestenholz, Ruairí Donnelly, Martin Jacobson, Luciana Manolea, Kim Korte, Justin Bonomo, John Juanda, Jeff Gross, George Danzer, Erik Seidel, Christopher Georgen, Cate Hall, Andrew Barber, Stefan Torges, Patrick Germann, Jan Dirk Capelle, Jeffrey Jordan, Micha Eichmann, Tobias Pulver, Stefan Huber, Renae Garcia, Lukas Gloor, Igor Kurganov, Adriano Mannino, Liv Boeree |
AI Safety Camp |
27 |
Kristi Uustalu, Sebastian Kosch , Nix Goldowsky-Dill, JJ Hepburn, Cynthia Yoon, Colin Bested, Andrew Player, Tomáš Gavenčiak, Sabrina Kavanagh, Fabian Steuer, David Lindner, Brandon Perry, Tom McGrath, Nandi Schoots, Markus Salmela, Maia Pasek, Linda Linsefors, Karol Kubicki, David Kristoffersson, Remmelt Ellen, Jessica Cooper, Kristina Nemcova, Jirí Nadvorník, Anne Wissemann, Jan Kulveit, Johannes Heidecke, Sai Joseph |
Berkeley Existential Risk Initiative |
26 |
Elizabeth Cooper, James Paul Gonzales, Jess Riedel, Andrew Critch, Jan Tallinn, Stuart Russell, Sawyer Bernath, Sofia Davis-Fogel, Alex Flint, Josh Jacobson, Sam Bankman-Fried, Matt Fallshaw, Colleen Gleason, Jeremy Schlatter, Jaan Tallinn, Kyle Scott, Rebecca Raible, Kenzi Amodei, Jacob Tsimerman, Qiaochu Yuan, Eric Rogstad, Seán Ó hÉigeartaigh, Malo Bourgon, Andrew Snyder-Beattie, Michael Keenan, Gina Stuessy |
Simon Institute |
26 |
Felix Haas, Jacob Arbeid, Elias Kock, Nick Hollman, Salman Bal, Anja Kaspersen, Didier Wernli, Haydn Belfield, Giovanna Di Marzo, Karsten Donnay, Paul Cairney, Samia Hurst-Majno, Igor Krawczuk, Jan Pieter Snoeij, Jens Fischer, Rainer Mensing, Catherine Rhodes, Igor Linkov, Martina Kunz, Nicolas Seidler, Konstantinos Katsikopoulos, Ralph Hertwig, Konrad Seifert, Maxime Stauffer, Isaak Mengesha, Nora Ammann |
Alignment Research Center |
25 |
Eric Neyman, Rebecca Baron, Rae She, Ted Suzman, Amanda She, Jacob Hilton, Tao Lin, Chris Painter, Quentin Feuillade-Montixi, Megan Kinniment, Luke Miles, Lucas Sato, Haoxing Du, Emma Abele, Brian Goodrich, Hjalmar Wijk, Lawrence Chan, Aryan Bhatt, Timothy Kokotajlo, Josh Jacobson, Elizabeth Barnes, Max Hasin, Mark Xu, Kyle Scott, Paul Christiano |
Centre for the Study of Existential Risk |
25 |
Adrian Weller, Sean Holden, Stephen Hawking, Tim Crane, Max Tegmark, Murray Shanahan, Dana Scott, Stuart Russell, Elon Musk, Alison Gopnik, David Chalmers, Nick Bostrom, Margaret Boden, Ryan Carey, Martina Kunz, Seth Baum, Beth Barnes, Yang Liu, Jaan Tallinn, Martin Rees, Huw Price, Haydn Belfield, Shahar Avin, Seán Ó hÉigeartaigh, Simon Beard |
Longview Philanthropy |
25 |
Toby Jolly, Fin Moorhouse, Jonathan Huang, Cate Hall, Matthew Gentzel, Simran Dhaliwal, Tildy Stokes, Andrew Player, Ruth Wallis, Hamish Hobbs, Katie Hearsum, Carl Robichaud, Will MacAskill, Petr Maslov, Nick Beckstead, Liv Boeree, Kevin M. Esvelt, Hilary Greaves, Claire Zabel, Charlotte Stix, Andrew Snyder-Beattie, Tyler John, Kit Harris, Ollie Base, Natalie Cargill |
Redwood Research |
25 |
Guilhermo Cutrim Costa, Tyler Storlie, Luke Sallmen, Cienna Rominger, Ryan Greenblatt, Noa Nabeshima, Tao Lin, Peter Schmidt-Nielsen, Daniel Ziegler, Aqeel Ali, Ben Weinstein-Raun, Paul Christiano, Owen Cotton-Barratt, Malo Bourgon, Holden Karnofsky, James Bregan, Claire Zabel, Blake Borgeson, Bill Zito, Ajeya Cotra, Adam Scherlis, Seraphina Nix, Royston Noronha, Buck Shlegeris, Nathaniel Thomas |
Fish Welfare Initiative |
24 |
Siddharth Solanki, Nick Hollman, Shreya Padukone, Jayasimha Nuggehalli, Gauri Maulekhi, Jennifer-Justine Kirsch, Thomas Billington, Lu Chen, Chiawen Chiang, Aishwarya Nagula, Tse Yip Fai, Tom Billington, Susanna Lybæk, Patrick Stadler, Marco Cerqueira, Lynne Sneddon, Jonathan Balcombe, João Saraiva, Chris Holbein, Narsipuram Maneesh, Karthik Pulugurtha, Karolina Sarek, Haven King-Nobles, Satish Ganta |
General AI Challenge |
24 |
Will Millership, Olga Afanasjeva, Virginia Dignum, Tomas Mikolov, Tak Lo, Ryota Kanai, Roman Yampolskiy, Rodolfo Rosini, Pavel Kordik, Miles Brundage, Marek Rosa, Marek Havrda, Ling Ge, Julian Togelius, José Hernández-Orallo, Jan Sekerka, Jan Romportl, Jan Pospíšil, Ivan Zelinka, Irakli Beridze, Frank Dignum, Danit Gal, Ayako Fukui, Alison Lowndes |
High Impact Medicine |
23 |
Victoria Zawadil, Sarah Gebauer, Rachel Strate, Markus Schirmer, Lucia Coulter, Kujani Wanniarachchi, Isabella Martus, Hunter Lau, Hannah Nentwich, Friederike Bröderhausen, Frederick Searight, Elina Christian, Abbos Jon, Lea Fabry, Holly Kristensen, Marie Firgau, Jonas Voß, Louisa Rasp, Tanya Kuzmich, Tim Farkas, Erik Jentzen, Akhil Bansal, Abe Tolley |
Conjecture |
21 |
Maris Sala, Daniel Braun, Beren Millidge, Jonathan Low, Janko Prester, Carlos Guevara, Caelum Forder, Lee Sharkey, Katrina Joslin, Andrea Miotti, Rachel Stockton, Adam Shimi, Myriame Honnay, Gabriel Alfour, Sid Black, Chris Scammell, Jacob Merizian, Kip Parker, Laria Reynolds, Kyle McDonell, Connor Leahy |
Google DeepMind |
21 |
Vishal Maini, Sean Legassick, Verity Harding, Miljan Martic, Pedro A. Ortega, Shane Legg, Mustafa Suleyman, Demis Hassabis, Jeffrey D. Sachs, James Manyika, Christiana Figueres, Edward W. Felten, Diane Coyle, Nick Bostrom, Victoria Krakovna, Laurent Orseau, Chris Maddison, Thore Graepel, Andrew Lefrancq, Tom Everitt, Jan Leike |
AI Impacts |
20 |
Jeffrey Heninger, Elizabeth Santos, Aysja Johnson, Zach Stein-Perlman, Harlan Stewart, Ronny Fernandez, Daniel Kokotajlo, Asya Bergal, Ronja Lutz, Richard Korzekwa, Tegan McCaslin, Paul Christiano, Jimmy Rintjema, Ben Hoffman, Justis Mills, Connor Flexman, Finan Adamson, Michael Wulfsohn, John Salvatier, Stephanie Zolayvar |
Sentience Institute |
17 |
Michael Dello-Iacovo, Janet Pauketat, Ali Ladak, Max Daniel, Kelly McNamara, Jeff Sebo, Oscar Horta, Natalie Cargill, Jamie Harris, Jonas Vollmer, Diana Fleischman, J. Mohorčich, Kelly Anthis, Kelly Witwicki, Jacy Reese Anthis, Thomas Moynihan, Maya Mathur |
Stanford University |
17 |
Siddharth Karamcheti, Peter Henderson, Pratyusha Kalluri, Dorsa Sadigh, Stanislav Fort, Cody Coleman, Stefano Ermon, Michael Webb, Percy Liang, Alex Tamkin, Noah D. Goodman, Andreas Stuhlmüller, Aditi Raghunathan, Thomas Icard, Ray Briggs, Alex Aiken, Jacob Steinhardt |
Epoch |
16 |
Keith Wynroe, Jenny Xiao, David Atkinson, Daniela Amodei, Ben Cottier, Matthew Barnett, Ege Erdil, Tom Davidson, Tamay Besiroglu, Pablo Villalobos, Neil Thompson, Marius Hobbhahn, Lennart Heim, Jaime Sevilla, Eduardo Infante-Roldán, Anson Ho |
Forethought Foundation for Global Priorities Research |
16 |
Eirin Evjen, Thomas Moynihan, Stephen Clare, Max Daniel, Leopold Aschenbrenner, Risto Uuk, Pedro Oliboni, Igor Kurganov, John G. Halstead, Frankie Andersen-Wood, Luisa Rodriguez, Zach Freitas-Groff, Philip Trammell, Aron Vallinder, Laura Pomarius, William MacAskill |
Metaculus |
15 |
Matthew Barnett, Steven Schkolne, Alex Lawsen, Gaia Dempsey, Alyssa Stevens, Daniel Sluder, Juan Cambeiro, Matej Vrzala, Jacob Lagerros, Tamay Besiroglu, Kris Kitchen, Anthony Aguirre, Carroll Wainwright, Greg Laughlin, David Levine |
University of California, Berkeley |
15 |
Dan Hendrycks, Max Simchowitz, Andrew Critch, Qiaochu Yuan, Frances Ding, Lydia T. Liu, Michael Janner, Tom Kalil, Stuart Russell, Pieter Abbeel, Smitha Milli, Dylan Hadfield-Menell, Anca Dragan, Sergey Levine, Paul Christiano |
Wild Animal Initiative |
15 |
Vittoria Elliott, Stien van der Ploeg, Suzanne Van Arsdale, James Faville, Cameron Meyer Shorb, Flor Serna, Michelle Graham, Luke Hecht, Simon Eckerström Liedholm, Maia Laperle, Jane Capozzelli, Cole Helsell, Abraham Rowe, Hollis Howe, Chloë Cudaback |
Generation Pledge |
13 |
Robert Boogaard, Sarah Sweeney, Zoë Gumm, Hedda Pahlson-Moller, Sunnie Huang, Cheri Ellis, Kurt Peleman, Jonathan Courtney, Jade Leung, Angela María Aristizábal Borrero, Natalie Rathner, Sid Efromovich, Marina Feffer Oelsner |
Lightcone Infrastructure |
13 |
Robert Mushkatblat, Rafe Kennedy, Jacob Lagerros, Ruben Bloom, Raymond Arnold, Kaj Sotala, Matthew Graves, Harmanas Chopra, Eric Rogstad, Ben Albert Pace, Oliver Habryka, James Babcock, Elizabeth Van Nostrand |
Animal Advocacy Africa |
12 |
Sarah Wanjiru, Cameron King, Brett Thompson, Lynn Tan, Jenna Hiscock, Catherine Chumo, Moritz Stumpe, Kikiope Oluwarore, Joy Muthanje Mwaniki, Cecil Yongo Abungu, Catherine Jerotich Chumo, Calvin Solomon |
Nonlinear Fund |
12 |
Daniel del Castillo, Corey Wood, Chris Leong, Peter Barnett, Tristan Cook, David Moss, Robert Miles, Alex Zhu, Spencer Greenberg, Jonas Vollmer, Emerson Spartz, Kat Woods |
The Centre for Long-Term Resilience |
11 |
Emma Lawsen, Sophie Rose, James Ginns, Jess Whittlestone, Gabriella Overödder, Tildy Stokes, Sophie Dannreuther, Niel Bowerman, Jade Leung, Cassidy Nelson, Angus Mercer |
Elicit |
10 |
Charlie George, Sarah Park, Luke Stebbing, Justin Reppert, Jungwon Byun, James Brady, Ben Rachbach, Andreas Stuhlmüller, Adrian Smith, Étienne Fortier-Dubois |
LEV Foundation |
10 |
Gennady Stolyarov, Daria Khaltourina, David Wood, Patricia Nicklin, Martin O’Dea, Chana Friedenberg, Maximus Peto, Ben Zealley, Caitlin Lewis, Aubrey de Grey |
University of Oxford |
10 |
Charlie Rogers-Smith, Mrinank Sharma, Allan Dafoe, Ruth Fong, Chris Maddison, Heather Roff, Owain Evans, Aidan Gomez, Nick Bostrom, Michael Wooldridge |
Astera Institute |
9 |
Nicholas Schaum, Jessica Baldwin, Anastasia Gamick, Pritha Ghosh, Michael Nielsen, Ginger Golub, Benjamin Reinhardt, Adam Marblestone, Jed McCaleb |
Cooperative AI Foundation |
9 |
Vincent Conitzer, Lewis Hammond, Ruairi Donnelly, Gillian Hadfield, Eric Horvitz, Dario Amodei, Allan Dafoe, Jesse Clifton, Amrit Sidhu-Brar |
FTX Future Fund |
9 |
Avital Balwit, Ketan Ramakrishnan, William MacAskill, Leopold Aschenbrenner, Nick Beckstead, Nishad Singh, Gary Wang, Caroline Ellison, Sam Bankman-Fried |
Fund for Alignment Research |
9 |
Nora Belrose, Tomasz Korbak, Scott Emmons, Jun Shern Chan, Jérémy Scheurer, Ian McKenzie, Ethan Perez, Claudia Shi, Adam Gleave |
High Impact Athletes |
9 |
Judith Rensing, Jack Lewars, Peter Singer, Caroline Daniell, Josh Daniell, Charlie Bresler, Lewis Bollard, Hugo Inglis, Marcus Daniell |
Whole Brain Architecture Initiative |
9 |
Koji Morikawa, Hideyuki Nakashima, Hiroyuki Morikawa, Masaru Tomita, Kitano Hiroaki, Kenji Doya, Koichi Takahashi, Yutaka Matsuo, Hiroshi Yamakawa |
Road to AI Safety Excellence |
8 |
Remmelt Ellen, Trent Fowler, Erik Istre, Rupert McCallum, Robert Miles, Johannes Heidecke, Veerle de Goederen, Toon Alfrink |
Wild-Animal Suffering Research |
8 |
Georgia Ray, Dominik Peters, Brian Tomasik, Peter Hurford, Oscar Horta, Catia Faria, Ozy Brennan, Persis Eskander |
|
7 |
Joe Collman, Angela P., Anand Srinivasan, Orpheus Lummis, Stag Lynn, Alexander Gietelink Oldenziel, Tegan McCaslin |
Australian National University |
7 |
Jan Leike, Marcus Hutter, Jarryd Martin, Gary Lea, Alan Hájek, Elliot Catt, Tom Everitt |
Center for Emerging Risk Research |
7 |
Stefan Torges, Daniel Kestenholz, Jesse Clifton, David Althaus, Adrian Hutter, Tobias Bauman, Ruairi Donnelly |
Median Group |
7 |
Jessica Taylor, Baeo Maltinsky, Jack Gallagher, Patrick Mellor, Colleen McKenzie, Bryce Hidysmith, Ben Hoffman |
Nucleic Acid Observatory |
7 |
Jeff Kaufman, Geetha Jeyapragasan, Lennart Justen, Michael McLaren, Anjali Gopal, Will Bradshaw, Kevin Esvelt |
Theiss Research |
7 |
Karina Torres Castro, Rebecca Bone, Rodrigo Duran, Jack Glover, Soraya Bernal, Paul Christiano, Long Ouyang |
University of Cambridge |
7 |
Richard Ngo, Adrian Weller, Jose Hernandez-Orallo, Arif Ahmed, Huw Price, Yang Liu, Ramana Kumar |
Utility Farm |
7 |
Abraham Rowe, Ari Benjamin, Flor Serna, Cole Helsell, Maia Laperle, Hollis Howe, Chloë Cudaback |
Forecasting Research Institute |
6 |
Zach Jacobs, Tegan McCaslin, Ezra Karger, Josh Rosenberg, Michael Page, Philip Tetlock |
Google Brain |
6 |
Jeremy Nixon, Melody Guan, Tom Brown, Dan Mané, Dario Amodei, Christopher Olah |
Leverage Research |
6 |
Evan Pence, Larissa Hesketh-Rowe, Kerry Vaughan, Emily Crotteau, Jasen Murray, Geoff Anders |
Association for Long Term Existence and Resilience |
5 |
Vanessa Kosoy, Joshua Fox, Gidon Kadosh, Edo Arad, David Manheim |
Carnegie Mellon University |
5 |
Leqi Liu, Noam Brown, David Danks, Manuela Veloso, Andre Platzer |
Center for Reducing Suffering |
5 |
Winston Oswald-Drummond, Tobias Baumann, Magnus Vinding, Teo Ajantaival, Brian Tomasik |
Condor Camp |
5 |
Carolina Oliveira, Carmen Medina, Leo Arruda, Renan Araujo, Adriana Araúzo |
Convergence Analysis |
5 |
Ozzie Gooen, Claire Abu-Assal, Kristian Rönn, Andrew X Stewart, Justin Shovelain |
Future of Life Foundation |
5 |
Meia Chita-Tegmark, Max Tegmark, Jaan Tallinn, Josh Jacobson, Anthony Aguirre |
Probably Good |
5 |
Joey Savoie, Michelle Hutchinson, Julia Wise, Omer Nevo, Sella Nevo |
EthicsNet |
4 |
Aleksandra Orchowska, Remco Bloemen, Anish Mohammed, Nell Watson |
Farmed Animal Funders |
4 |
Lori Falcon, Veronica Diaz Carrai, Kieran Greig, Mikaela Saccoccio |
Good Forever |
4 |
Lana Tillis, Jerry Sun, Chelsea Staires Sun, Blake Borgeson |
Massachusetts Institute of Technology |
4 |
Joshua Brett Tenenbaum, Julius Adebayo, Andrew Ilyas, Jon Gauthier |
Montreal Institute for Learning Algorithms |
4 |
Zac Kenton, Doina Precup, Joelle Pineau, Yoshua Bengio |
Survival and Flourishing.Fund |
4 |
Eric Rogstad, Andrew Critch, Alex Flint, Eli Tyre |
Survival and Flourishing.Org |
4 |
Julia Kerley, Eric Rogstad, Alex Flint, Andrew Critch |
Balsa Research |
3 |
Zvi Mowshowitz, Moshe Looks, Alyssa Vance |
Center for AI Policy |
3 |
Jason Green-Lowe, Thomas Larsen, Jakub Kraus |
Center for Space Governance |
3 |
Carson Ezell, Bartu Kaleagasi, Gustavs Zilgalvis |
Cornell University |
3 |
Bart Selman, Joseph Halpern, Jim Babcock |
eCortex |
3 |
Randall C. O’Reilly, Seth J. Herd, David J. Jilk |
Foresight Institute |
3 |
Christine Peterson, Mark S. Miller, Allison Duettmann |
High Impact Engineers |
3 |
Bryce Rogers, Sean Lawrence, Jessica Wen |
IDSIA |
3 |
Bas R. Steunebrink, Mark Ring, Jürgen Schmidhuber |
SUPSI |
3 |
Mark Ring, Jürgen Schmidhuber, Bas R. Steunebrink |
Training for Good |
3 |
Steve Thompson, Cillian Crosson, Jan-Willemvan Putten |
Università della Svizzera italiana |
3 |
Mark Ring, Jürgen Schmidhuber, Bas R. Steunebrink |
University of Toronto |
3 |
Dami Choi, Roger Grosse, Joshua Gans |
Yale University |
3 |
Wendell Wallach, Daniel Eth, Allan Dafoe |
AIDEUS |
2 |
Sergey Rodionov, Alexey Potapov |
Arb Research |
2 |
Gavin Leech, Misha Yagudin |
Arizona State University |
2 |
Heather Roff, Miles Brundage |
Canopy Retreats |
2 |
Jessica Mayer-Jones, Leilani Bellamy |
Center for a New American Security |
2 |
Gregory C. Allen, Paul Scharre |
Center for Human Success |
2 |
Wyatt Tessari, David Yu |
Encultured AI |
2 |
Andrew Critch, Nick Hay |
Endgame |
2 |
Hyrum Anderson, Bobby Filar |
Google |
2 |
Vladimir Slepnev, Marcello Herreshoff |
Learning Intelligent Distribution Agent |
2 |
Tamas Madl, Stan Franklin |
Linköping University |
2 |
Mikael Böörs, Tobias Wängberg |
London School of Economics |
2 |
Katie Steele, Wlodek Rabinowicz |
Ludwig Maximilian University of Munich |
2 |
Stephan Hartmann, Reuben Stern |
Oregon State University |
2 |
Alex Turner, Thomas Dietterich |
Pantask |
2 |
Haydn Thomas, Mati Roy |
The Humane League UK |
2 |
Amy Odene, Klara Schmidt |
UCLA School of Law |
2 |
Richard Re, Edward Parson |
University College London |
2 |
John Shawe-Taylor, Tobias Baumann |
University of Michigan |
2 |
Michael Wellman, James M. Joyce |
University of Wisconsin–Madison |
2 |
Reuben Stern, Patrick LaVictoire |
Aalto University |
1 |
Jelena Luketina |
AgroParisTech |
1 |
Laurent Orseau |
AI Challenge |
1 |
David Denkenberger |
Aix-Marseille University |
1 |
Sergey Rodionov |
American University |
1 |
Thomas Zeitzoff |
Bar-Ilan University |
1 |
Ram Rachum |
Birkbeck, University of London |
1 |
Ulrike Hahn |
Broad Institute of MIT and Harvard |
1 |
Gopal Sarma |
Brown University |
1 |
David Abel |
California Institute of Technology |
1 |
Frederick Eberhardt |
Carleton University |
1 |
Andrew MacFie |
Center for Analysis & Design of Intelligent Agents |
1 |
Kristinn R. Thórisson |
Centre for Exploratory Altruism Research |
1 |
Joel Tan |
CogPrime |
1 |
Ben Goertzel |
Czech Technical University |
1 |
Vojtěch Kovařík |
Data61 |
1 |
Ramana Kumar |
Duke University |
1 |
Vincent Conitzer |
Electronic Frontier Foundation |
1 |
Peter Eckersley |
ETH Zurich |
1 |
Felix Berkenkamp |
George Mason University |
1 |
Robin Hanson |
Georgia Institute of Technology |
1 |
Fuxin Li |
Global Politics of Artificial Intelligence Research Group at Yale University and University of Oxford |
1 |
Matthijs Maas |
Hague Centre for Strategic Studies |
1 |
Matthijs Maas |
Harvard University |
1 |
David Parkes |
Icelandic Institute for Intelligent Machines |
1 |
Kristinn R. Thórisson |
Information Society Project |
1 |
Rebecca Crootof |
INRA |
1 |
Laurent Orseau |
Institute for Future Studies |
1 |
H. Orri Stefánsson |
Institute for Theoretical Studies at ETH Zurich |
1 |
Will Sawin |
Institute of Ethics and Emerging Technologies |
1 |
Steven Umbrello |
Internet Archive |
1 |
Brewster Kahle |
ITMO University |
1 |
Alexey Potapov |
Lingnan University |
1 |
Jiji Zhang |
Moscow Institute of Physics and Technology |
1 |
Vladimir Shakirov |
Munich Center for Mathematical Philosophy |
1 |
Catrin Campbell-Moore |
Nanyang Technological University |
1 |
Preston Greene |
NARS |
1 |
Pei Wang |
National Bureau of Economic Research |
1 |
Joshua Gans |
New America Foundation |
1 |
Heather Roff |
New York University |
1 |
Ethan Perez |
Nilcons |
1 |
Mihaly Barasz |
NNAISENSE |
1 |
Bas R. Steunebrink |
Non-trivial |
1 |
Peter McIntyre |
Oxford University |
1 |
Joar Skalse |
Phenomenological AI Safety Research Institute |
1 |
G Gordon Worley III |
Princeton University |
1 |
Will Sawin |
Quebec Artificial Intelligence Institute |
1 |
Vincent Luczkow |
Quixey |
1 |
Patrick LaVictoire |
Real AI |
1 |
Jonathan Yan |
Rice University |
1 |
Moshe Vardi |
Self-Aware Systems |
1 |
Steve Omohundro |
Smith College |
1 |
James Miller |
Social & Environmental Entrepreneurs |
1 |
Seth Baum |
Sorbonne University |
1 |
Michaël Trazzi |
Susaro |
1 |
Richard Loosemore |
Teesside University |
1 |
The Anh Han |
Texas A&M University |
1 |
Kenny Easwaran |
The Australian National University |
1 |
Michael Cohen |
The Consortium on the Landscape of AI Safety |
1 |
Alexis Carlier |
The Future Society |
1 |
Sam Clarke |
The New School |
1 |
Peter Asaro |
Ulm University |
1 |
Daniel Alexander Braun |
Université de Montréal |
1 |
Jelena Luketina |
University of Alberta |
1 |
Tor Lattimore |
University of Amsterdam |
1 |
Dmitrii Krasheninnikov |
University of Arizona |
1 |
Jenann Ismael |
University of Bath |
1 |
Joanna Bryson |
University of Bristol |
1 |
Benya Fallenstein |
University of Colorado |
1 |
Seth Herd |
University of Colorado Boulder |
1 |
Randall C. O’Reilly |
University of Copenhagen |
1 |
Matthijs Maas |
University of Edinburgh |
1 |
Angelo Frank De Bellis |
University of Illinois at Chicago |
1 |
Brian Ziebart |
University of Louisville |
1 |
Roman Yampolskiy |
University of Melbourne |
1 |
Benjamin Rubinstein |
University of Montreal |
1 |
Janos Kramar |
University of New Hampshire |
1 |
Andrew Ware |
University of Padova |
1 |
Francesca Rossi |
University of Southern California |
1 |
Stephen J. Read |
University of Texas |
1 |
Peter Stone |
University of Washington |
1 |
Daniel Weld |
Washington University in St. Louis |
1 |
Julia Haas |